Wał napędowy jest niezwykle ważnym elementem całego układu napędowego w pojeździe. Element ten znajdziemy nie tylko w samochodach napędzanych na tylną oś, ale również w maszynach rolniczych, budowlanych czy różnego rodzaju pojazdach. Od prawidłowego działania wału napędowego zależy przede wszystkim praca całego samochodu, a co za tym idzie także i bezpieczeństwo osób, które się nim przemieszczają. Jednak często element ten ulega awarii i najlepszym rozwiązaniem jest jego kompleksowa naprawa. Ile zatem kosztuje regeneracja wału napędowego? O czym musimy wiedzieć? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Z czego składa się wał napędowy?

Wał napędowy to element, który jest niezwykle istotny w całym układzie napędowym pojazdu. Składa się z części takich jak:

  • przegub krzyżakowy,
  • rurowy korpus,
  • łożysko podporowe,
  • złącze kołnierzowe (flansza),
  • połączenie przesuwne (wielowypust).

Kiedy stosuje się regenerację wału napędowego?

Jeśli w naszym pojeździe zauważyliśmy niepokojące dźwięki lub objawy, które świadczyłyby o uszkodzeniach związanych z układem napędowym, powinniśmy natychmiast udać się do warsztatu samochodowego. Następnie zostanie stwierdzona diagnoza i fachowcy rozpoczną naprawę.

Jednak, aby uniknąć kosztownych napraw oraz całkowitych wymian elementów na nowe, warto dbać o swój pojazd, a także podczas przeglądów zwracać uwagę na układ napędowy. Warto przyjrzeć się szczególnie krzyżakom, które są niezbędnym elementem składowym odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie oraz obracanie się wału.

Regenerację wału napędowego wykorzystuje się w sytuacjach, gdy dochodzi właśnie do usterek tego elementu – luzu, bicia czy drgania. Wówczas najpierw wał zostaje zdemontowany, oczyszczany i dokonuje się analizy uszkodzonych części. Poszczególne elementy wału wymienia się na nowe. Warto wspomnieć jak istotne jest także wyważenie wału napędowego. Każdy pojazd musi mieć prawidłowo wyważony wał, co uniknie niepotrzebnego rozregulowania mechanizmu oraz wprawienia samochodu w drżenia. Jest to zatem zabieg niezbędny, aby cały wał mógł następnie prawidłowo pracować.

Ile kosztuje regeneracja wałów napędowych?

Ceny regeneracji wału napędowego są różne w zależności od ustalanych indywidualnie cenników warsztatów samochodowych lub punktów, które wykonują takie usługi. Wszystko także zależy od tego, co dokładnie naprawiane jest w naszym wale, a także istotny jest jego rodzaj przy wyważeniu. Wyważyć można wał napędowy jednoczęściowy (bez podpory), dwuczęściowy (jedna podpora), trzyczęściowy (dwie podpory), czteroczęściowy (trzy podpory). Cennik regeneracji wałów napędowych dopasowany jest do indywidualnych potrzeb klienta. Demontaż całego wału rozpoczyna się już od 80 zł, z kolei wyważenie od 150 – w zależności o wspomnianego rodzaju wału.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułDzielnice Lublina – gdzie zamieszkać?
Następny artykułMoskitiery do okien i drzwi – co należy wiedzieć przed zakupem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj