Sytuacja zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach Europy czy Stanach Zjednoczonych zmienia się z dnia na dzień, co sprawia, że wiele osób nie wie, czego może się spodziewać w najbliższych dniach i tygodniach. Wiele przedsiębiorstw przechodzi teraz bardzo trudny dla siebie czas, być może też wiele z nich nie będzie w stanie wrócić do swojego funkcjonowania sprzed czasów pandemii. Niepewna sytuacja sprawiła, że wiele firm straciło płynność finansową, a wiele osób miejsca pracy, dzięki którym mogli zapewnić sobie i swoim najbliższym godny byt. Jak zatem zarządzać finansami w czasie pandemii, by po tym ciężkim okresie wrócić do swojego poprzedniego życia?

Nie tylko firmy popadają w kryzys

Kryzys związany z tak dużym rozprzestrzenieniem się koronawirusa dotknął nie tylko wiele przedsiębiorstw, ale również i wiele zwyczajnych osób, które straciły swoje miejsce pracy, a tym samym źródło utrzymania bądź ich pensja z dnia na dzień została gwałtownie zmniejszona. Tak naprawdę nie ma branży, którą w żaden sposób nie odczułaby skutków związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Choć dla wielu obecna sytuacja jest niezwykle trudna, to jednak sporo osób w tych bardzo ciężkich czasach jest w stanie znaleźć coś pozytywnego – w ich opinii kryzys związany z pandemią koronawirusa pomógł im w lepszym zarządzaniu finansami, a część z nich dla ratowania stanu rodzinnego zdecydowała się na wykwalifikowane usługi księgowe.

Spłata zaległych zobowiązań

Efektywne zarządzanie finansami jest jednoznaczne z życiem bez jakichkolwiek długów. Dlatego ci, którzy jeszcze przed wybuchem pandemii mieli szansę na spłatę swoich zadłużeń, są w nieco lepszej sytuacji niż ci, którym przyszło spłacać swoje zaległości w dobie światowego kryzysu. Jak postępować w przypadku braku odpowiednich funduszy w tym niełatwych dla wszystkich czasach, by nie wpaść w jeszcze większą spiralę zadłużenia? Mając więcej wydatków a mniej pieniędzy, w pierwszej kolejności należy podjąć się spłaty najpilniejszych do uregulowania rachunków. Przy zobowiązaniach, jeśli to możliwe warto zacisnąć nieco pasa, by spłacić je wcześniej, a tym samym zmniejszając swoje miesięczne wydatki finansowe.

Rezygnacja ze zbędnych opłat w czasach kryzysu

Starając się ratować swój budżet w czasach światowego kryzysu, należy bardzo starannie podejść do analizy własnych wydatków. Warto przy tym podzielić je na niezbędne do życia i funkcjonowania, jak i te mniej potrzebne, bez których przynajmniej jakiś czas można w miarę komfortowo egzystować. Znaczna grupa osób po dokonaniu analizy swoich wydatków może być nieco zaskoczona tym, jak w dużej części wydatków można sobie zaoszczędzić. Jeżeli po rezygnacji z rzeczy, które nie są niezbędne do życia, w dalszym ciągu istnieje problem z zamknięciem budżetu, dlatego warto zastanowić się, czy nie ma możliwości zmniejszenia nieco wydatków, na rzeczy niezbędne do funkcjonowania, takie jak prąd, woda czy gaz.

Planowanie budżetu to podstawa

Próbując utrzymać się w czasie kryzysu i nie popadać z tego powodu w spiralę zadłużenia, warto planować starannie wydatki na każdy miesiąc, mając również uwadze to, że niezbędne będzie posiadanie również nieco gotówki odłożonej na tak zwaną czarną godzinę. To bardzo ważne, bowiem nawet w czasie pandemii zdarzyć się może szereg ciężkich do przewidzenia przy planowaniu budżetu wydatków. Do prowadzenia budżetu wystarczy kartka papieru, coś do pisania i chwila wolnego czasu, by tak zaplanować zarządzanie finansami, by móc przetrwać ten niełatwy dla wszystkich czas.

Artykuł napisany we współpracy z biurem rachunkowym Sygnum – usługi księgowe Warszawa.

Poprzedni artykułUszkodzony kontener – kto ponosi odpowiedzialność?
Następny artykułKiedy należy wymienić akumulator w tirze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj