Zwyżki kojarzone są przede wszystkim z placami budowy. Rzeczywiście podesty nożycowe czy teleskopowe często wykorzystują firmy budowlane i remontowe, ale nie tylko one potrzebują urządzeń, które bezpiecznie uniosą pracowników, narzędzia i materiały na określone wysokości. Zwyżki przydają się również w magazynach m.in. do rozmieszczania towarów na półkach, prowadzenia inwentaryzacji czy napraw. Jakie podnośniki można wykorzystywać w zamkniętych pomieszczeniach?

W magazynach używa się przede wszystkim wózków widłowych. To one służą do transportu ciężkich towarów pomiędzy regałami i do lub z doków przeładunkowych. Tego rodzaju maszyny mają jednak ograniczenia – standardowo unoszą materiały na kilka metrów w górę – dlatego nie zawsze można je wykorzystać.

Wykorzystanie zwyżek w magazynach

Aby uzyskać dostęp do wyższych regałów, coraz więcej hal magazynowych wyposaża się w zwyżki, które umożliwiają nie tylko przewożenie towarów po obiekcie, lecz także układanie ich na półkach. W zależności od modelu podesty ruchome są w stanie sięgać do miejsc znajdujących się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Ułatwiają zatem transport i rozmieszczanie produktów, ale także kompletacje zamówień oraz inwentaryzację.

Dodatkowo mogą być również wykorzystywane do prac konserwacyjnych, remontowych i porządkowych, np. wymiany żarówek, przeglądów instalacji umieszczonych pod stropem, montażu oznakowania magazynowego, kontroli technicznej regałów czy mycia przeszkleń.

Nadają się w zasadzie do wszelkich zadań, które są wykonywane na wysokościach.

Rodzaje zwyżek do pracy w magazynach

W magazynach najczęściej używa się podestów nożycowych, chociaż czasami także teleskopowych lub przegubowych. Podnośniki koszowe nożycowe to maszyny przeznaczone do transportu ludzi i materiałów wyłącznie w jednej płaszczyźnie – w pionie. Platforma w tych maszynach umieszczona jest na dwóch ramionach zginających się i rozkładających jak nożyce. Podesty tego typu mają znaczne udźwigi, duże kosze, w których może pracować kilka osób jednocześnie i różne wysokości robocze. Kompaktowe modele bez problemu mieszczą się w wąskich przejściach pomiędzy regałami.

Podesty teleskopowe i przegubowe sprawdzają się wtedy, gdy konieczny jest wysięg boczny – gdy maszyna nie może zostać ustawiona bezpośrednio pod miejscem pracy. Tego rodzaju zwyżki unoszą platformę nie tylko w górę, lecz także nawet do ponad 30 metrów w bok. Teleskopowe mają ramię składające się z kilku członów wsuwanych jeden w drugi, zaś przegubowe zginające się w kilku miejscach tak, aby skutecznie ominąć różne przeszkody.

Podesty ruchome do magazynów – zalety

Jeżeli zwyżki będą używane wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, należy pamiętać o tym, że powinny zostać wyposażone w silniki elektryczne, które pracują stosunkowo cicho i nie generują szkodliwych spalin.

Warto również zwrócić uwagę na koła – dobrze, gdyby były niebrudzące, czyli wykonane ze specjalnej mieszanki, która co prawda zostawia ślady, ale łatwo daje się usunąć z posadzki oraz zwrotność – im bardziej zwrotna maszyna, tym łatwiej będzie nią manewrować w wąskich przejściach.

Jeśli chcesz kupić albo wynająć podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe albo inny sprzęt do pracy na wysokości, sprawdź ofertę firmy Riwal, międzynarodowego specjalisty w zakresie dystrybucji maszyn: https://www.riwal.com/pl/.

Poprzedni artykułWypożyczalnia sprzętu budowlanego Gdynia – optymalne rozwiązanie dla budownictwa
Następny artykułElektronika przemysłowa – jakie branże korzystają z usług EMS?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj