Akcyza za samochód w Warszawie – pomoc przy formalnościach

Planujesz sprowadzić pojazd z zagranicy? Do najważniejszych formalności z tym związanych należy akcyza od samochodu – jest to podatek, który należy opłacić przed rejestracją auta. Niedopatrzenia z nim związane mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami, takimi jak kary pieniężne. Co trzeba zrobić, by zgodnie z prawem opłacić akcyzę za importowane auto?

Kogo dotyczy akcyza na samochody?

Akcyza na samochody dotyczy każdego kupującego, który sprowadza auto spoza granic naszego kraju. Jest to podatek pośredni, który nie jest ujęty w cenie auta – należy samodzielnie opłacić go w Polsce, składając w tym celu odpowiednią deklarację podatkową do urzędu celnego.

W przypadku akcyzy za samochód (dowiedz się więcej: http://www.akcyza.com.pl) należy bardzo starannie pilnować terminów – zgodnie z przepisami, deklaracja z nią związana powinna zostać złożona w przeciągu 14 dni od sprowadzenia pojazdu do kraju. Opóźnienia mogą być kosztowne i generować wiele problemów, dlatego lepiej nie dokładać tego obowiązku na ostatnią chwilę.

Istnieją sytuacje, kiedy można zostać zwolnionym z akcyzy od samochodów osobowych. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy:

  • pojazd należy do osoby z państwa członkowskiego, która sprowadza się do Polski na stałe,
  • pojazd należy do osoby z zagranicy, która sprowadza się do Polski na stałe na wskutek zawarcia małżeństwa,
  • pojazd należy do obywatela Polski, który wraca z innego kraju członkowskiego po pobycie czasowym,
  • pojazd został odziedziczony przez obywatela Polski na terenie innego kraju członkowskiego.

Jak opłacić akcyzę za samochód?

W celu opłacenia akcyzy za samochód po jego sprowadzeniu do kraju należy wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S do właściwego urzędu celno-skarbowego. Jak było już wspomniane, należy to zrobić przed upływem 14 dni od daty przeprowadzenia pojazdu przez granicę kraju.

Po złożeniu deklaracji można opłacić akcyzę za auto. W zamian otrzymuje się dokumenty potwierdzające uiszczenie kwoty za podatek i umożliwiające rejestrację pojazdu w kraju.

Wysokość akcyzy nie jest wartością stałą – koszty są zależne od pojemności silnika pojazdu:

  • w przypadku pojazdów o pojemności silnika do 2000 cm3, akcyza za auto wynosi 3,1 % wartości pojazdu,
  • w przypadku pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3, akcyza za samochód wynosi 18,6% wartości pojazdu.

Jak wypełnić deklarację dotyczącą akcyzy za samochód?

Deklaracja AKC-U/S wymaga uzupełnienia danych odnośnie podatnika, który musi rozliczyć się z akcyzy za samochód, specyfikacji technicznych pojazdu oraz wysokości podatku akcyzowego, który należy wyliczyć samodzielnie.

Dane odnośnie parametrów pojazdu są szczegółowe i dobrze poznać je już na etapie zakupu auta, by później nie mieć trudności z wypełnieniem deklaracji. Należy wpisać takie dane, jak:

  • markę i model samochodu,
  • rok produkcji,
  • numer VIN,
  • moc silnika,
  • pojemność silnika,
  • przebieg,
  • rodzaj skrzyni biegów,
  • sposób napędu,
  • stan techniczny pojazdu.

Akcyza za samochód w Warszawie – profesjonalna pomoc

Pobieranie wniosku, wypełnianie deklaracji AKC-U/S związanej z akcyzą za samochód oraz konieczność odwiedzania urzędów sprawiają, że cała operacja jest czasochłonna, nie wspominając już o zawiłościach prawnych, z którymi trzeba się niejednokrotnie zmierzyć. Pomocą będzie profesjonalna firma, specjalizująca się w temacie akcyzy za samochód – w Warszawie i każdym innym, większym mieście można z łatwością znaleźć przedsiębiorstwa, które wezmą na siebie wszystkie formalności z tym związane.

Poprzedni artykułOutsourcing kadr i płac, czyli jak zmniejszyć koszty przedsiębiorstwa
Następny artykułFarby do malowania drewna marki Beckers – jaki oferują stosunek jakości do ceny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj