Hałas często potrafi sprowokować nerwy i bóle głowy u każdego z nas. Szukając mieszkania czy domu jako jedną w głównych wytycznych ustanawiamy miejsce w spokojnej okolicy daleko od drogi. Niestety zdarza się, że pomimo spokoju w domu posiadamy hałas w innych miejscach, co niestety nie jest zależne od nas.

Dbanie o słuch powinno być priorytetem chociażby w pracy, w której na co dzień możemy mieć styczność z wydobywającym się z maszyn dużym natężeniem dźwięku. Konieczne jest więc używanie słuchawek robotniczych, które w dużym stopniu tłumią nieprzyjemne odgłosy. Będąc jednak właścicielem firmy produkcyjnej bądź zakładu, w którym po prostu jest głośno, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach pracują nasi pracownicy i zapewnić im wszystko, co komfortowe dla ich zdrowia.

Jak tłumimy dźwięk wydobywający się z silników w transporcie?

Transport jest kluczową gałęzią światowego przemysłu. Gdyby nie on, nie moglibyśmy eksportować oraz importować towarów z różnych zakątków świata. Kierowcy samochodów ciężarowych obsługujących starsze sprzęty są bardzo narażeni na poważne problemy z słuchem w przyszłości, a to ze względu na stosowanie nic nieznaczących wyciszeń gabloty i silników.

W nowszych pojazdach sytuacja zmieniła się diametralnie i w większości maszyn stosuje się już wysokiej klasy maty akustyczne. Systemy wyciszenia w większości pojazdów lądowych są stworzone głównie z dobrej jakości żywicy melaminowej. Ważne jest w tym przypadku, aby maty były w stu procentach odporne na wodę i oleje, a także by zawierały kanaliki, które będą zgromadzoną wodę odprowadzały z pojazdu. Zaletą materiału jest wysoka odporność na zmiany temperatury, co jest istotne w przypadku nagrzewania się pojazdu. Wyciszenie montuje się między plastikami warstwy zewnętrznej, a blachą.

Maszyny i urządzenia przemysłowe

Irytujący dźwięk sprężarek i maszyn produkcyjnych może towarzyszyć w pracy każdego dnia. Aby pozbyć się uciążliwego problemu wystarczy obkleić obudowę takiego urządzenia specjalną powłoką. Z reguły, wyciszanie maszyn odbywa się za pomocą mat z poliuretanu z dodatkiem drugiej warstwy bitumicznej. Dlaczego akurat tak? Otóż, poliuretan jest całkowicie hydrofobowy i trudnopalny, a także co ważniejsze, doskonale radzi sobie z zatrzymywaniem dźwięków powietrznych z bliskich odległości.

Mata bitumiczna jest natomiast niezbędna w kwestii tłumienia drgań powstałych na skutek działania maszyny i przenoszenia ich po obudowie na inne komponenty. Po zastosowaniu tego typu kolaboracji możemy być pewni, że nasze uszy odczują sporą różnicę.

Jak inaczej zadbać o uszy osób zatrudnionych?

Dobrą propozycją na wyciszenie terenu jest również obklejenie ścian hali lub magazynu. Daje to niesamowity efekt redukcji echa w pomieszczeniu, co z pewnością przyniesie znaczną ulgę. Jako właściciele działalności nie próbujmy szukać najprostszych rozwiązań i niech zdrowie pracowników nie będzie dla nas tylko formalnością, którą możemy załatwić poprzez wręczenie im zatyczek do uszu. Warto pokazać w ten sposób, że firma jest solidna i miło wszystkich zaskoczyć.

Poprzedni artykułOkna, a oszczędność energii
Następny artykułCzy opłaca się założyć cukiernię w Warszawie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj