Obróbka za pomocą skrawania to głównie dwie dziedziny, czyli toczenie i frezowanie. Na pierwszy rzut oka wydają się prawie identyczne, gdyż tu i tu mamy do czynienia tworzeniem detalu przy użyciu odpowiedniego sprzętu – jednak różnią się one od siebie. Jakie są dokładne różnice między frezowaniem i toczeniem? Co wybrać, jeśli myślimy o zawodzie operatora obróbki skrawaniem?

Toczenie

W głównej mierze obróbka metali opiera się na toczeniu. Bardzo często jest to pierwszy etap tworzenia detalu. Nie jest tak, iż tokarki i frezarki nie współpracują. Popularnym schematem jest to, że najpierw detal obrabiany jest na tokarce, a następnie frezuje się jego pozostałe elementy. Co jeszcze wyróżnia pracę na tej maszynie? To, że każdy wykonany tutaj detal jest walcowaty. Dzieje się tak dlatego, iż tutaj element zapinany jest w specjalne wrzeciono, które sprawia, iż detal kręci się wokół własnej osi. Dlatego nie trzeba wprawiać narzędzi w ruch. Najczęściej używa się tutaj różnego typu noży tokarskich, przecinaków, gwintowników, wierteł.

Frezowanie

Zarówno frezowanie CNC, jak i konwencjonalne to interesujące i wymagające zajęcie. Można powiedzieć, iż tutaj częściej niż przy toczeniu mamy do czynienia z bardziej urozmaiconą pracą. Jak się wszystko odbywa? W przeciwieństwie do toczenia tutaj element jest mocowany w imadle tak, aby się nie poruszał. Natomiast do obróbki używamy frezów, wierteł czy głowic, które wprawiamy w ruch obrotowy. Dla laika frezarka może wyglądać jak duża wiertarka stołowa.

Dla kogo?

Pod względem trudności ciężko porównać pracę na tokarce i frezarce. Wszędzie tak samo wydaje się ona podobnie wymagająca. Przy każdej maszynie będziemy wykonywać inne zadania. Można przyjąć, że jeśli szukamy pracy, która będzie polegała na schematycznym wykonywaniu danego detalu przez długi czas, to większą szansę na tego typu zadanie znajdziemy na tokarce. Natomiast jeśli nie lubimy nudy, to frezarka wydaje się lepszym wyjściem. Jednak tak naprawdę wszystko zależy od zakładu, gdzie będziemy pracować. Najlepszą opcją jest sprawdzenie jaka obróbka skrawaniem nam najbardziej pasuje. Jeśli jest taka możliwość, to wypróbujmy pracę na obu urządzeniach i wybierzmy te, z którym będzie się nam najlepiej współpracowało.

Poprzedni artykułPłyta indukcyjna czy gazowa – co wybrać?
Następny artykułCzy do silnika elektrycznego potrzebny jest falownik?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj