Głośniki Bluetooth czy AirPlay – która technologia okaże się lepszym rozwiązaniem?

Mobilne głośniki oparte na technologii AirPlay oraz Bluetooth na dobre zagościły pod strzechami tysięcy Polaków, zapewniając nam niezrównany komfort użytkowania, elegancki design i łatwo dopasowują się do dynamicznego tempa życia.

Muzyka przestaje być ograniczona przewodem

Ostatnia dekada zaprezentowała nam, że rozwój technologiczny to najlepszy sprzymierzeniec muzyki. Od blisko dziesięciu lat metodycznie modyfikujemy swoje podejście do słuchania muzyki, a także na nowo definiujemy swoje muzyczne potrzeby. Coraz częściej słuchamy muzyki w biegu, pomiędzy jednym obowiązkiem a drugim. Muzyka towarzyszy nam głównie poza domem i w ruchu. Obecnie kabel w muzycznym świecie większości mniej wymagających użytkowników stanowi zbędne ograniczenie, które z łatwością można pominąć, stawiając na mobilne głośniki.

Głośniki Bluetooth

Bluetooth to bez wątpienia najpopularniejszy standard zapewniający efektywną komunikację bezprzewodową. Zapewnia on stabilne połączenie oraz transmisję danych (nie tylko plików audio) na odległości dochodzące nawet do 30 metrów. Początkowo kojarzony był głównie z komunikacją między smartfonami, obecnie standard Bluetooth to jeden z podstawowych interfejsów implementowanych w głośnikach mobilnych.

Obecnie profesjonalne głośniki Bluetooth, mimo swoich niepozornych gabarytów, oferują mocne, czyste i głębokie brzmienie przy zachowaniu szerokiej sceny muzycznej. Modelowym przykładem nowoczesnych głośników Bluetooth może być urządzenie grające Ultimate Ears Boom 2. Dzięki wyposażeniu go w dwie aktywne membrany o średnicy 45 mm i w dwa radiatory pasywne o wymiarach 45 x 80 mm, głośnik zapewnia dźwięk jakości niejednokrotnie przewyższającej stacjonarne urządzenia grające.

Głośniki AirPlay

Standard AirPlay umożliwia transmisję wyłącznie plików muzycznych, umożliwiając kompleksowe streamowanie muzyki w ramach domowej sieci Wi-Fi. AirPlay zapewnia łatwe parowanie komputerów wyposażonych w oprogramowanie iTunes i urządzeń mobilnych dostarczanych przez firmę Apple.

Który standard wybrać?

Zacznijmy od ograniczeń. Standard transmisji AirPlay dostępny jest wyłącznie dla użytkowników produktów marki Apple, co znacząco ogranicza jego rynkową dostępność. Drugim czynnikiem jest ograniczenie mobilnych głośników do zasięgu sieci Wi-Fi, co dyskwalifikuje AirPlay jako prawdziwie mobilne rozwiązanie. Standard ten okaże się idealny dla wszystkich, którzy rozważają słuchanie wysokiej jakości muzyki wyłącznie w obrębie domu lub biura.

Moduł Bluetooth nie jest z kolei ograniczony do produktów jednej marki, a muzyka na tego typu mobilnych głośnikach może być słuchana niezależnie od miejsca, w którym się znajdziemy. Jedynym ograniczeniem lokalizacyjnym jest odległość urządzenia grającego od transmitera, która w przypadku profesjonalnych głośników Bluetooth wynosi nawet 30 metrów. Na uwagę zasługuje również o wiele większa ilość modeli dostępnych na rynku.

Poprzedni artykułOlejowanie – sposób na ochronę drewna
Następny artykułPawilony handlowe z płyty obornickiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj