Zalety wypalania plazmowego

Wypalanie plazmowe, czyli inaczej cięcie plazmą, polega na cięciu blach z metali miękkich, poprzez zastosowanie skoncentrowanego łuku plazmowego, powstającego między elektrodą, a materiałem obrabianym. Optymalna grubość blachy, pozwalająca uzyskać dobrą jakość krawędzi, to od 6 do 40mm. Wypalanie plazmowe posiada szereg zalet. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Plazma jest zorientowaną materią, przypominająca gaz, składająca się z cząstek naładowanych elektrycznie oraz obojętnie. Przewodzi prąd elektryczny, a jej opór maleje, wraz ze wzrostem temperatury. Sam proces wypalania plazmą polega na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia silnie skoncentrowanym łukiem plazmowym, charakteryzującym się dużą energią kinetyczną. Na czym dokładnie polega i jakie są jego zalety?

Proces wypalania

Proces wypalania plazmą może odbywać się ręcznie lub mechanicznie. Materia tworzona jest za pomocą palnika do cięcia plazmą. Następnie strumień sprężonego gazu zostaje przepuszczony przez jarzący się łuk elektryczny, co powoduje jego jonizację, dzięki czemu wytwarza się strumień plazmowy. Łuk plazmowy zostaje skupiony w dyszy, zamontowanej w palniku. Zawężenie kolumny łuku jest powodowane z kolei chłodzonymi ściankami dyszy. Cięty materiał zostaje wydmuchany ze szczeliny dzięki wysokiej temperaturze w jądrze łuku oraz bardzo dużej prędkości strumienia plazmy. Chociaż najbardziej powszechnie stosowanym gazem plazmotwórczym jest powietrze, w urządzeniach o dużych mocach używa się także argonu, azotu, wodoru, dwutlenku węgla lub mieszanki argon-wodór i argon-hel. Wypalanie plazmą jest bardzo popularne w spawalnictwie, gdyż pozwala ciąć wszelkie materiały, przewodzące prąd elektryczny, takie jak stal węglowa i stopowa, aluminium, mosiądz, miedź oraz żeliwo. Usługi wypalania plazmowego na niezwykle wysokim poziomie oferuje swoim klientom przedsiębiorstwo ANDROS, zajmujące się także montażem oznakowania pionowego.

Zalety wypalania plazmą

Można wskazać wiele zalet wypalania plazmą. Przede wszystkim jest ono do siedmiu razy szybsze niż tlenowo-gazowe, nie wymaga podgrzewania materiału i pozwala na szybkie przebijanie. Pojawiające się odkształcenia cieplne są niewielkie, gdyż strefa wpływu cięcia jest bardzo wąska, podobnie jak szczelina cięcia. Powierzchnia cięcia charakteryzuje się dobrą jakością, a cienkie materiały nie zostają nadpalone. Zakres grubości wypalania plazmowego jest duży i wnosi od 0,5 mm do 160 mm. W przypadku stali konstrukcyjnej, możliwe jest jej skuteczne cięcie w pionie i ukosowanie, pod warunkiem, że jej grubość nie przekracza 30mm.

Poprzedni artykułJak zakłada się napy metalowe?
Następny artykułPompa próżniowa-działanie i zastosowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj