Wynajem samochodów cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków – także klientów indywidualnych. Auto zapewnia swobodę poruszania się bez konieczności martwienia się o rozkłady jazdy autobusów czy pociągów. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy wypożyczonym samochodem można wyjechać za granicę. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Różne wypożyczalnie, różne zasady

Przed wynajmem samochodu na wyjazd za granicę należy w pierwszej kolejności zapoznać się z regulaminem wypożyczalni lub bezpośrednio się z nią skontaktować. W końcu poszczególne firmy udostępniają swoje auta na różnych zasadach. Ogólnie rzecz biorąc, zdecydowana większość wypożyczalni pozwala przemieszczać pojazd poza granicami Polski po uzyskaniu odpowiedniej zgody. Najczęściej wiąże się to z koniecznością uiszczenia niewielkiej opłaty. W przypadku nieuprawionego przekroczenia granicy wypożyczalnia może zastosować zdalną blokadę rozrusznika oraz nałożyć karę pieniężną. Skąd wypożyczalnia może wiedzieć, że najemca użytkował wynajęte auto poza granicami Polski? Zazwyczaj dzięki lokalizatorowi GPS, który zapewnia również wspomnianą możliwość odcięcia rozrusznika.

Do jakich krajów można pojechać, a do jakich nie?

Nie wszystkie wypożyczalnie wydają zgodę na wyjazd do każdego kraju. Większego problemu nie stanowi zazwyczaj udanie się do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Obowiązuje w nich bowiem polskie ubezpieczenie OC. Krajowe OC jest również ważne w Chorwacji, Norwegii, Szwajcarii i na Islandii, choć do ostatniego z wymienionych państw może być ciężko dojechać autem. W przypadku chęci podróży do niektórych krajów konieczne może być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku takich krajów jak Rosja, Białoruś, Ukraina i Mołdawia, gdyż AC oferowane przez niektórych ubezpieczycieli w nich nie działa. Jedna wypożyczalnia może więc w ogóle nie pozwalać na udanie się do tych państw, bo uznaje to za zbyt duże ryzyko, inna, taka jak ABACUS CAR RENTAL, zobowiąże zaś klienta do zakupu dodatkowego ubezpieczenia – zazwyczaj rozszerzenia AC lub Zielonej Karty. Warto dodać, że zakres wsparcia oferowanego przez wypożyczalnię poza granicami Polski jest zazwyczaj ograniczony. To, na jakie usługi może liczyć najemca w danym kraju, zależy od wypożyczalni oraz specyfiki danego regionu.

Spontaniczna chęć przekroczenie granicy

Może się zdarzyć, że w przypadku krótkoterminowego wynajmu samochodu na objazdówkę po Polsce najemcę najdzie chęć udania się za granicę. Na przykład gdy będzie znajdował się blisko niej, nagle przypomni sobie, że tuż za nią znajduje się ciekawe miejsce, o którym opowiadali mu znajomi. W takim wypadku należy skontaktować się z wypożyczalnią. Zapewne umożliwi ona przekroczenie granicy, pozwalając na uiszczenie ewentualnej opłaty przy zwrocie pojazdu.

Poprzedni artykułSprzęt do pracy na wysokości – jak poprawnie zabezpieczyć się przed upadkiem?
Następny artykułPoduszki ortopedyczne do spania – sposób na lepszy sen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj