Praca na wysokości wiąże się z dużym ryzykiem wypadku, czego wynikiem może być utrata zdrowia i życia. Wypadki ciężkie i śmiertelne najczęściej zdarzają się na budowach i miejscach, gdzie wykonywana jest praca na wysokości. Te statystki są rezultatem stosowania niewystarczających zabezpieczeń przez polskich pracodawców. Nie ma co ukrywać, ale w Polsce często zapomina się o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przede wszystkim podczas prac na wysokości pracodawcy powinni stosować środki ochrony zbiorowej, a dopiero później te indywidualne, zależące od pojedynczego pracownika.

Środkami ochrony zbiorowej są:

-pomosty zabezpieczające,

-bariery,

-siatki bezpieczeństwa.

Niestety często nie ma możliwości zastosować tego typu rozwiązań, wtedy trzeba posiłkować się środkami ochrony indywidualnej. Sprzęt do pracy na wysokości musi być dobrej jakości, nie powinny być to najtańsze materiały. Co więcej, wyposażony pracownik musi stosować przydzieloną mu ochronę. Podczas wypadku spowodowanego brakiem zabezpieczenia odpowiedzialność ponosi pracodawca lub kierownik budowy. Nie ma znaczenie tłumaczenie, że nie da się przypilnować każdego pracownika z osobna.

Jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie pracownika na wysokości?

Z pomocą przychodzą tutaj przepisy prawa. Najwięcej informacji znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, są tam wyraźne wytyczne dotyczące indywidualnego przydziału środków ochrony, ich stosowania, a także wymogów dotyczących użytkowania, przeglądów i konserwacji. Innym sposobem na poszerzenie wiedzy w tym zakresie jest czytanie fachowej prasy, stron internetowych trudniących się tematyką bezpieczeństwa, stron CIOP-PIB i PIP oraz szkolenia z zakresu przygotowania do pracy na wysokości.

Podstawowy sprzęt do pracy na wysokości

1. Hełm ochronny

Musi stanowić podstawowe wyposażenie każdej osoby pracującej na wysokości. Nie są to zwykłe kaski stosowane na budowie, muszą być one zgodne z normą PN-EN 397, czyli odpowiadać wymogom przemysłowym. Kask przeznaczony do pracy na wysokości musi być wyposażony w uprząż mocującą zdefiniowaną wymaganiami normy EN 12492. Mowa tu o silnych zabezpieczeniach, które mocują kask na głowie i utrzymują go nawet podczas upadku pracownika. Nie może być to luźna gumka, czy sznurek. Zabezpieczenie musi być zgodne z normą i wytrzymać określone przeciążenia.

2. Szelki bezpieczeństwa

W zależności od niebezpieczeństwa na stanowisku pracy można wyodrębnić kilka rodzajów szelek bezpieczeństwa. Muszą być one zgodne z wytycznymi Polskiej Normy PN-EN 361:2005. Jest to jedyny rodzaj uprzęży, który gwarantuje powstrzymanie upadku człowieka z wysokości. Do ich głównych zadań należy:

-rozłożenie sił dynamicznych podczas upadku, które zmniejszają ryzyko wystąpienia obrażeń w razie wypadku

-nadanie ciału pracownika odpowiedniej pozycji podczas upadku, co skutecznie chroni przed uszkodzeniem organów wewnętrznych i kręgosłupa

-po upadku pracownika podczas jego oczekiwania na pomoc nadanie ciału odpowiedniej i w miarę wygodnej pozycji.

W skład bezpiecznych szelek bezpieczeństwa muszą wchodzić pasy barkowe, udowe i grzbietowa lub piersiowa klamra zaczepowa. Wszystkie wymienione pasy są ze sobą połączone. Szelki powinny być wykonane z taśm włókienniczych o właściwościach materiałów poliamidowych lub poliestrowych. Szerokość szelek powinna wynosić najmniej 40 mm, pasy o takich wymiarach rozłożą siły podczas powstrzymywania spadania. Konstrukcja uprzęży musi być elastyczna i mieć mechanizm idealnie dopasowujący się do ciała pracownika. Wcześniej wymienione elementy wyposażenia to absolutne podstawy. Dodatkowo mogą mieć one łączniki, współpracujące z innymi podzespołami łączno-amortyzującymi. Takie uprzęże mają zastosowane różnorodne klamry zaczepowe łączące się z innymi systemami asekuracji, pasy biodrowe, klamry regulacyjne czy poduszki przeciwuciskowe. Należy pamiętać, że pas biodrowy nie może być stosowany do powstrzymywania swobodnego spadania, a co za tym idzie, systemy asekuracji nie mogą być do niego dołączane.

Na rynku dostępnych jest wiele innych rodzajów szelek, które służą do prac na wysokościach, jednak nie są one wystarczające do bezpiecznej pracy. Służą głównie poruszaniu się na linach, stabilizacji pracownika na niewygodnych stanowiskach, a także wszędzie tam, gdzie potrzeba dwóch rąk do wykonywania pracy.

3. Systemy asekuracji

Wszystkie tego typu produkty mają na celu zabezpieczenie i ułatwienie pracy na wysokościach. Należą do nich łączniki, urządzenia samohamowne i samozaciskowe. Łączniki pomagają głównie przy zapobieganiu upadkom, nie powstrzymują ich. W momencie, gdy zostaje do niego dołączony amortyzator, to powstaje zespół łącząco-amortyzujący, najczęściej stosowane ŚOI w Polsce podczas prac na wysokości. Trzeba pamiętać, że musi być on dostosowany do danego stanowiska pracy, ponieważ nawet w ekstremalnym położeniu musi zapewniać bezpieczeństwo. Urządzenia samohamowne to niewielkich rozmiarów elementy, które mieszczą się w kieszeniach spodni roboczych. Mają wbudowany pas poliamidowy, który charakteryzuje się dużą uniwersalnością i pomaga zabezpieczyć stanowisko. Pracownik nie musi się martwić o długość linki, czy niewygodę podyktowaną jej użytkowaniem. Urządzenia samozaciskowe podobne są do tych samohamownych. Ich zadaniem jest powstrzymanie upadku. Całe stanowisko pracy powinno być tak zorganizowane, aby pracownik mógł dojść w każde miejsce bez większych problemów, przy zachowanej ciągłości asekuracji. Założone środki ochrony indywidualnej muszą uniemożliwiać rozpoczęcie spadania. Systemy samozaciskowe i samohamowne pomagają w poruszaniu się pracowników w obrębie miejsca pracy, a także chronią przed upadkiem. Zainstalowane pasy włókiennicze przy dużym obciążeniu hamują lub się automatycznie zaciskają, uniemożliwiając upadek. Przy zastosowaniu odpowiedniej uprzęży i systemu asekuracji pracownik podczas upadku musi być ergonomicznie ułożony, a jego życie nie powinno być zagrożone.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą ASSECURO, która oferuje wysokiej jakości sprzęt do pracy na wysokości.

Poprzedni artykułZabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowych
Następny artykułCzy samochodem z wypożyczalni można wyjechać za granicę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj