Aparat do mammografii wykrywa nawet drobne zmiany

Mammografia to metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich uważana za efektywne narzędzie w wykrywaniu raka piersi. Wykorzystywana jest jako badanie profilaktyczne w grupie kobiet 50 – 69 lat, ale nie tylko. Co warto wiedzieć o mammografii cyfrowej?

Mammografia polega na ucisku piersi w dwóch projekcjach i zobrazowaniu ich tkanki na zdjęciach rentgenowskich.

Aparat do mammografii wykrywa bardzo niewielkie, milimetrowe zmiany, obrazuje ich kształt i dobrze uwidacznia zwapnienia, czyli mineralne złogi wapnia. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się mammografy cyfrowe, w związku z czym otrzymywany jest obraz w wersji cyfrowej, a – coraz rzadziej – na kliszach. Sprawdź przykładowy mammograf cyfrowy na stronie: philips.pl/healthcare/product/HC714047/mammografia-microdose-si

Kiedy wykonuje się mammografię?

Wskazania do wykonania mammografii są różne. Jest ona przede wszystkim badaniem profilaktycznym przesiewowym u kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia (co dwa lata) i u kobiet obciążonych genetycznie wystąpieniem raka piersi (co roku).

Mammografia służy także do diagnostyki. Zalecana jest np. po badaniu USG piersi w celu wykrycia mikrozwapnień, drobnych zmian w piersiach o budowie tłuszczowej lub w przypadku podejrzenia obecności guza piersi.

Badanie wykonuje się również gdy występują niepokojące objawy w obrębie piersi w badaniu palpacyjnym, takie jak zgrubienia czy obszary mastopatyczne. Mammografy cyfrowe znajdują także zastosowanie w przypadku krwistego wycieku z brodawki sutkowej, patologicznie powiększonych węzłów chłonnych pachowych lub podobojczykowych i przy wciągnięciu brodawki sutkowej lub skóry.

Mammografia zalecana jest głównie dla kobiet po 35-40 roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej. W tkance tłuszczowej promienie rentgenowskie lepiej bowiem uwidaczniają wszelkie zmiany.

Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać jednak w dniu badania nie powinno się używać kremów, balsamów i dezodorantów w okolicy górnej połowy ciała. Jeżeli badanie było wykonywane w przeszłości należy wziąć ze sobą jego wyniki.

Mammografię należy przeprowadzać w pierwszej połowie cyklu, najlepiej między 5. a 10. dniem. Przed badaniem powinno się udzielić lekarzowi informacji m.in. o swoim wieku, terminie ostatniej miesiączki, ewentualnych porodach, karmieniu, lekach hormonalnych i ewentualnym obciążeniu genetycznym.

Jak wygląda badanie? W czasie mammografii technik radiolog umieszcza pierś na stole aparatu i przyciska ją na kilka sekund specjalną płytką. Ucisk jest niezbędny by zmniejszyć dawkę promieniowania i uzyskać wyraźny obraz struktur sutka i ewentualnych zmian.

Poprzedni artykułJak wybrać odpowiedni kontakt elektryczny do nowoczesnego wnętrza?
Następny artykułMeble miejskie – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj