Przed wejściem na ten rynek należy dokładnie zorientować się jakie są możliwości w asortymencie i urządzeniach. Specyfika pracy jest tu bowiem niezwykle precyzyjna, potrzebujesz zatem sprzętu wysokiej jakości. Przed zakupem warto zapoznać się także ze specyfiką techniczną poszczególnych elementów, aby z góry wiedzieć z jakimi kosztami eksploatacyjnymi musisz się liczyć.
Jak najlepiej wyposażyć drukarnię?
Przed rozpoczęciem działalności w branży powinieneś zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Jest kilka urządzeń szczególnie istotnych w tej działalności.
Gilotyna do cięcia papieru
Gilotyna to jedno z ważniejszych i przydatniejszych urządzeń, bez którego nie obejdzie się żadna drukarnia. Najważniejszymi elementami gilotyny są szpalty, czyli listwy podnożowe umieszczone na prowadnicach. Umożliwiają one wykonywanie cięć pod kątem (jest to szczególnie przydatne zwłaszcza przy cięciu cienkich materiałów oraz papieru). Szpalty powinny być precyzyjnie dopasowane, gdyż tylko wówczas gwarantują wydajność i wysoką jakość działania maszyny. Można wyróżnić trzy główne rodzaje tych elementów: białe, szare i czerwone.
Drukarki do użytku profesjonalnego
Bez wątpienia, bez drukarki ani rusz. To urządzenie ma kilka rodzajów. Pierwszy podział, jaki można wskazać to kryterium kształtu drukowanej formy. Wyróżniamy np. drukarki płaskie lub rotacyjne. Ze względu na formę podłoża, istnieją arkuszowe bądź zwojowe. Najbardziej istotne kryterium podziału tych urządzeń, to ten różnicujący je na podstawie metody druku. Istnieją drukarki rotograwiurowe, tampondrukowe oraz bardzo popularne – offsetowe.
Ta ostatnia jest powszechna ze względu na to, że dzięki niej można obsłużyć wiele dużych zleceń przy dość niskim koszcie eksploatacyjnym.
Noże introligatorskie w drukarni
Przy zamawianiu sprzętu do drukarni nie można zapomnieć o nożach introligatorskich. Są one podstawowym narzędziem pracy. Jeśli chciałbyś, aby Twój biznes działał jak najlepiej, warto zainwestować w produkty wysokiej jakości. Najlepiej będzie zakupić noże introligatorskie ze stali szybkotnącej HSS, doskonale bowiem sprawdzą się nie tylko przy cięciu papieru, kartonu, ale również kredy. Są one bardziej wydajne i trwałe, aniżeli np. noże ze stali szwedzkiej.
Należy jednak pamiętać, że jak każde noże, tak i te introligatorskie, niestety się tępią. Aby zachowały one swoją ostrość i jakość, trzeba będzie regularnie oddawać je do zakładu szlifierskiego. Ostrzeżenie noży to bowiem must have, aby odpowiednio zrealizować projekty klientów. Niestety jeśli nie będziesz adekwatnie dbał o swój sprzęt ucierpi na tym jakość Twoich usług.