Frezowanie to szczególnie skuteczny mechanizm obróbki skrawaniem, jest to swego typu obróbka metali. Polega na oderwaniu powłoki materiału przy pomocy urządzenia nazywanego frezarką.

Frezarka robi ruch obrotowy, natomiast ruch posuwowy przeprowadzany jest również poprzez urządzenie bądź poprzez przedmiot obrabiany. Zęby freza zagłebiając się w materiał zdejmuje wióry o zmiennej grubości. Frezować możemy płaszczyzny, gwinty lub koła zębate.

Frezowanie oraz jego typy
Przy frezowaniu dochodzi do usuwania warstwy metalu. Do pracy owej niezbędna jest frezarka, w jakiej pracy stosowany jest ruch obrotowy. Zęby frezarki wprowadzają się w obrabiany materiał, izolując od niego wióry, jakie mogą mieć różnorodną grubość. Frezowaniu poddawać można m.in. przeróżnego typu płaszczyzny, gwinty, rowki, koła zębate oraz pozostałe typy. Możemy mieć do czynienia z frezowaniem współbieżnym, kiedy krawędź tnąca frezarki porusza się zgodnie z biegiem materiału i frezowaniem przeciwbieżnym – wtedy krawędź tnąca frezarki porusza się odwrotnie do ruchu materiału. Frezować można przedmioty zrobione z rozmaitych materiałów, nie jedynie z metalu, lecz także z drzewa lub tworzyw syntetycznych. Poza nadmienionym wysoce podziałem rozróżniamy także frezowanie kształtowe oraz walcowe – to rozpoznanie dotyczy umieszczenia ostrzy.

Typy frezowania
Można rozróżnić parę typów frezowania, we współzależności od owego, jakie sprawy bierzemy pod uwagę. Podstawowy podział dotyczy umieszczenia ostrzy oraz wtedy dzielimy frezowanie na kształtowe oraz walcowe. Kolejny podział jest połączony ze sposobem poruszania się ostrzy – charakteryzuje się frezowanie współbieżne, jak również frezarka, oraz przedmiot poruszają się w tymże samym kierunku i przeciwbieżne, gdy poruszają się w różnorodne strony.

Co to jest frezarka?
Frezarka – jest to specjalistyczna maszyna, obrabiarka, jaka służy do obróbki skrawaniem przeróżnego typu płaszczyzn. Mogą to być zarówno przestrzenie płaskie, jak również wszystkiego typu elementy kształtowe – zębate koła, gwinty lub rowki. Głównym urządzeniem, jakie służy do obróbki frezarką jest frez, jaki robi ruchy obrotowe, w celu obróbki. Poza tymże frez kieruje się również względem obrabianego materiału. Należałoby podkreślić, iż rozróżniamy różnorodne frezarki. Biorąc pod uwagę ich strukturę należy odróżnić frezarki jedno- i wielowrzecionowe.

Poprzedni artykułJak sterować silnikiem prądu przemiennego?
Następny artykułWarto zainwestować w posadzki przemysłowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj