Szambo betonowe jest zbiornikiem bezodpływowym, w którym gromadzone są zarówno ścieki stałe, jak i nieczystości płynne. Jeśli z jakiś różnych przyczyn nie mamy dostępu z naszej posesji do kanalizacji miejskiej lub gminnej, zakup i montaż szamba przydomowego jest świetnym rozwiązaniem. Czasami jednak niewłaściwy sposób, w jaki prowadzona jest eksploatacja, może przysporzyć właścicielowi sporo kłopotów. W artykule postaramy się Państwu przybliżyć możliwe problemy oraz pokazać sposoby, dzięki którym można ich uniknąć.
Z czego wynikają najczęściej występujący problemy z szambem?
Zbiorniki bezodpływowe, jak np. szambo betonowe, należą do coraz częściej wybieranych rozwiązań przed domy jedno lub wielorodzinne, hotele, w sytuacji, gdy dany lokal nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji miejskiej. Często jednak z powodu niedostatecznej wiedzy lub wyobraźni posiadaczy szamba, a także nieprzestrzeganie podstawowych i jakże ważnych zasad eksploatacji, może dojść do różnych problematycznych sytuacji, a jeśli szambo nie będzie dostatecznie często sprawdzane, istnieje ryzyko wymienienia go na nowe, a co za tym idzie większymi kosztami.
Przegląd i zasady eksploatacji.
Dzięki właściwym sposobom korzystania ze zbiornika na zanieczyszczenia, można zapobiegać pojawiającym się w przyszłości problemom dotyczących jego eksploatacji. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, szambo betonowe powinno być całe sprawdzane co 2-3 lata używalności. W momencie, w którym zauważymy, że w jakimś miejscu pojawia się przeciek, to należy niezwłocznie i fachowo je usunąć poprzez serwisowanie lub wymianę uszkodzonego sprzętu, np. zmywarkę na nowszą i bardziej ekologiczną.
W trosce o pielęgnację szamba, nie należy używać różnych niebezpiecznych środków czystości lub chemikaliów w toalecie, ponieważ na szambo bardzo źle wpływają takie substancje jak benzyna, oleje oraz chemiczne środki do ochrony lub nawozów roślin itp. Problemy mogą pojawić się także w momencie, gdy doprowadzimy do spłukiwania w toalecie pieluch, niedopałków papierosów czy nawet ręczników papierowych, ponieważ mogą zapchać rury i spowodować wybicie szamba.
Jak prawidłowo należy zabezpieczyć szambo betonowe?
Podstawowym krokiem ku zabezpieczeniu szamba, jest zwrócenie uwagi na dzienne zużycie wody. Jeśli bierzemy kąpiel w wannie, zapełniajmy ją potrzebną ilością wody. Podczas mycia zębów, zamiast odkręconego cały czas kurka z wodą, możemy potrzebną wodę do płukania nalać do kubeczka i z niego korzystać, a toalety używać tylko do spłukiwania nieczystości. Należy także pamiętać, aby nie jeździć samochodem osobowym lub ciężarowym przez szambo, ponieważ istnieje wtedy ryzyko uszkodzenia zbiornika, rur lub innych elementów betonowej konstrukcji. Nad szambem i wokół jego terenu dobrym pomysłem będzie zasianie trawy, nawet gdy posiadamy system drenażowy. Jedynie należy pamiętać, by nad szambem ani w jego okolicach nie szadzić drzew z głębokim systemem korzeniowym, ponieważ ich rozrastające się korzenie mogą powodować problemy w systemie drenażowym, uszkadzając jego elementy.
Problemy dotyczące opróżniania i czyszczenia szamba.
Bardzo częstym problemem właścicieli szamba jest częstotliwość jego opróżniania, która zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika oraz od czasu, w którym się od zapełnia. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zamontowanie specjalnego czujnika poziomu zapełnienia, który będzie wysyłał za pomocą migającej czerwonej diody i alarmu dźwiękowego, komunikat o zbliżającym się poziomie kontrolnym.
Wjazd szambiarki na teren posesji mieszkalnej.
Wjazd wozu asenizacyjnego również może być problematyczny, ponieważ wymaga obecności mieszkańców, a także stwarza szkody dla roślin i podwórka. Ciekawym i skutecznym, rozwiązaniem tego problemu jest zakup i montaż szybkozłączki, która jest przewodem odprowadzającym ścieki. Jej zamontowanie polega na umieszczeniu jednego końca przewodu na dnie zbiornika betonowego, a drugi koniec posiadający szybkozłączkę montuje się od strony drogi. Takim sposobem wezwany wóz asenizacyjny oraz proces odbioru nieczystości nie wymaga od Państwa obecności, a także na terenie posesji można się cieszyć nie zniszczonymi rabatkami czy roślinami zielonymi.