Wykorzystywanie różnych metod w trakcie procesu powstawania budowli jest praktyką stosowaną od lat. Aktualnie jednak, dzięki znacznie ułatwionemu dostępowi do wszelkich materiałów, zarówno deweloperzy, jak i firmy budowlane lub indywidualni klienci zastanawiają się nad tym, czy zdecydować się na budownictwo szkieletowe z elementami prefabrykowanymi, czy na opcję murowaną. Jakie są więc między nimi najważniejsze różnice?

Prefabrykowane czy murowane?

Termin „tradycyjny” jest często używany do opisania typów konstrukcji murowanych, w których w całości lub częściowo powstają na placu budowy. Nie ma też możliwości, aby ten proces przyspieszyć – etapy muszą następować po sobie, często z długim oczekiwaniem na wyschnięcie lub osadzenie się poszczególnych składowych.

Budownictwo szkieletowe z wykorzystaniem segmentów prefabrykowanych jest metodą skupioną na dwóch lokalizacjach, podczas której poszczególne komponenty są wytwarzane w fabryce, transportowane na plac budowy w całości (lub podzielone na większe części), a dopiero tam są kompletowane i montowane.

Różnice na poszczególnych etapach budowy

Obie metody budowy rozpoczynają się w ten sam sposób. W każdej z nich zakłada się planowanie, projektowanie, zatwierdzanie, przygotowanie terenu, wstępne prace i wylanie fundamentów. Od tego momentu zaczynają się jednak różnice, które w głównej mierze wpływają na szybkość ukończenia projektu. W przypadku małych budowli może być to różnica nawet roku!

Budownictwo szkieletowe bazujące na elementach prefabrykowanych daje możliwość jednoczesnego uruchomienia projektu na miejscu i w fabryce, dzięki czemu nie powstają zastoje pomiędzy poszczególnymi etapami. W czasie, kiedy przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań czeka się na wyschnięcie ścian, budownictwo szkieletowe pozwala na tworzenie podłóg między kondygnacjami, a także zamontowanie takich elementów jak okna czy drzwi.

Budownictwo szkieletowe to także lepsze panowanie nad poszczególnymi pracami. Fabryczny proces produkcyjny pozwala nie tylko na ciągłą kontrolę jakości, ale także na znaczne ograniczenie ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa. Proces ten ma na celu również zminimalizowanie marnotrawstwa i zmniejszenie śladu węglowego. Dzieje się tak, dlatego że budownictwo szkieletowe często nie wymaga stosowania licznych, ciężkich maszyn, a także w mniejszym oddziałuje na środowisko naturalne, w jakim znajduje się plac budowy.

Więcej o tym, jakie są najistotniejsze różnice między budownictwem szkieletowym a murowanym, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/technologie-szkieletowe-a-technologie-murowe-porownanie.

Poprzedni artykułPoznaj swobodnie programowalne sterowniki PLC Saia PCD
Następny artykułKabel sterowniczy – do czego służy i gdzie się go używa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj