Ozonowanie to jedna z najpopularniejszych obecnie metod dezynfekcji różnego rodzaju pomieszczeń. Wykorzystuje się ją zarówno do przywracania czystości mikrobiologicznej w domach, mieszkaniach, obiektach publicznych, biurach i środkach komunikacji. Za pomocą ozonowania jesteśmy w stanie pozbyć się nie tylko szkodliwych drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy czy grzyby, ale również usunąć nieprzyjemne zapachy. Czy ozon jest bezpieczną substancją? W jaki sposób gaz wpływa na organizm człowieka.
Zalety ozonowania
Opisywana metoda stała się niezwykle popularna przede wszystkim ze względu na sporą ilość korzyści, jakie niesie ze sobą jej stosowanie. Ozonowanie pozwala pozbyć się drobnoustrojów nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc, nieosiągalnych przy wykorzystaniu tradycyjnych metod, np. środków chemicznych. Co więcej, podczas dezynfekcji tą metodą nie powstają żadne szkodliwe produkty uboczne, a całość odbywa się stosunkowo szybko. Nadmiar ozonu ulega rozkładowi do tlenu. Nie trzeba również obawiać się o negatywny wpływ na wodę czy glebę, ani odkładanie się w tkankach.
Czy ozon może być niebezpieczny?
Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że to “dawka czyni truciznę”. Ozon w zbyt wysokim stężeniu może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Najczęściej pojawia się silny ból głowy, gardła, senność oraz kaszel. Co więcej, gaz wpływa na przyspieszenie procesu starzenia się komórek. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniu gdzie panuje wysokie stężenie substancji może skutkować zaburzeniami układu oddechowego. Jest ona zatem wyjątkowo niebezpieczna dla osób cierpiących na astmę, ale również dzieci i starszych. Mówi się także o rakotwórczych właściwościach gazu.
Warto jednak pamiętać, że wyżej wymienione zagrożenia występują wyłącznie w sytuacji gdy stężenie ozonu będzie zbyt wysokie i nie mają miejsca przy prawidłowo przeprowadzonej dezynfekcji. Z tego względu, ozonowanie powinno być przeprowadzone przez doświadczonych fachowców oraz osoby, które potrafią precyzyjnie obsługiwać się generatorami. Bardzo ważne jest także trzymanie się obowiązujących procedur. Co za tym idzie, podczas dezynfekcji, mieszkańcy lub pracownicy nie mogą być obecni w żadnym pomieszczeniu. Konieczne jest uszczelnienie wszelkich miejsc, przez które gaz mógłby się wydostawać do sąsiednich wnętrz. Po zakończeniu ozonowania, mieszkanie, dom lub biuro muszą być wietrzone przez minimum 2 godziny.