Kategoria narzędzi pomiarowych jest bardzo szeroka. Tworzą ją niezwykle różnorodne urządzenia, maszyny i proste przedmioty. Zadania narzędzi tego typu są bardzo zróżnicowane. Dlatego też można przyjąć różnorodne kryteria podziału. Jakie są najpopularniejsze narzędzia pomiarowe i do czego służą?

Kryteria podziału narzędzi pomiarowych

Jak już wspomniano, można wyróżnić różne rodzaje narzędzi pomiarowych. Dzieli się je przede wszystkim przez takie kryteria, jak:

  • typ pomiaru,
  • zastosowanie,
  • funkcja,
  • budowa,
  • miejsce wykonywania pomiaru.

Jeśli chodzi o typ pomiaru, narzędzia mogą służyć do mierzenia długości, głębokości, kątów, właściwości materiałów, temperatury, wilgotności i wiele więcej. Ponadto narzędzia mają różnorodne zastosowania, co również je od siebie odróżnia. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wiele narzędzi, takich jak na przykład ramię pomiarowe, suwmiarka czy czujnik zegarowy wykorzystuje się w różnych branżach oraz w rozmaitych rodzajach zakładów przemysłowych i nie tylko.

Jeśli chodzi o funkcję, wyróżnia się narzędzia pomiarowe użytkowe i kontrolne. Jednak również w tym przypadku znaleźć możemy wiele narzędzi pełniących obie te funkcje, w zależności od okoliczności.

Nikogo nie zdziwi fakt, że narzędzia pomiarowe różnią się także budową. Proste metry czy suwmiarki wykorzystywane w warsztatach domowych, a nawet w użytku stricte domowym to także narzędzia pomiarowe. Jednak są nimi również złożone z kilku części, zaawansowane technologicznie ramiona pomiarowe, czujniki elektroniczne czy wzorce kontrolne. Różnorodność jest w tym względzie bardzo duża.

Warto również wspomnieć o zróżnicowaniu ze względu na miejsce dokonywania pomiaru. Otóż istnieją narzędzia do pomiarów zewnętrznych i wewnętrznych.

Ramię pomiarowe jako uniwersalne narzędzie

Warto nieco bliżej przyjrzeć się wspomnianemu wcześniej narzędziu uniwersalnemu, jakim jest ramię pomiarowe. Jest to sprzęt składający się z dwóch lub 3 podłużnych elementów. Narzędzie porusza się wokół własnej osi, umożliwiając dokonywanie precyzyjnych pomiarów zarówno dużych, jak i małych elementów. Sprawdza się w pomiarach użytkowych oraz kontrolnych. Wykorzystuje się je między innymi do prawidłowego ustawiania maszyn. Niewątpliwie ramię to przykład nowoczesnego narzędzia pomiarowego.

Poprzedni artykułZastosowania i zalety wiertnic do betonu
Następny artykułJak usunąć rdzę z narzędzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj