Zakładając własną firmę, poza dobrym pomysłem, samozaparciem i odwagą, musimy mieć też odpowiednie lokum. O ile w przypadku działalności gospodarczej jednoosobowej wystarczyć może zacisze własnego domu, o tyle w przypadku większego przedsięwzięcia potrzebny będzie już odpowiedni lokal biurowy lub handlowo-usługowy. Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami, możemy taki lokal sobie kupić, z zasady jednak najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest jego wynajem. Na co zatem należy zwrócić uwagę, decydując się na wyjem lokalu?

Powierzchnie biurowe i handlowe do wynajęcia – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na wynajem lokalu biurowego, handlowego czy usługowego, przede wszystkim powinniśmy przeanalizować potrzeby, związane z prowadzeniem naszej działalności gospodarczej. Inny bowiem lokal potrzebny jest do działalności o charakterze usługowym, a inny przy działalności handlowej.

Mając na uwadze działalność usługową, na pewno będą nas kusiły lokale reprezentacyjne, znajdujące się na parterze, przy ruchliwej ulicy i to z dużymi witrynami. Pamiętajmy jednak, że takie punkty z reguły są bardzo drogie. Przy prowadzeniu działalności usługowej śmiało możemy postawić na lokale ulokowane na nieco wyższych kondygnacjach i to niekoniecznie w samym centrum.

W tym wypadku pamiętajmy też o dostępności miejsc postojowych, bliskości komunikacji miejskiej, a także o stanie technicznym obiektu i wysokości miesięcznych opłat.

Kiedy wynajem powierzchni biurowych i handlowych się opłaca?

Wynajem lokalu biurowego czy handlowo-usługowego opłaca się zwłaszcza na początku prowadzenia działalności, nie tylko ze względów na dysponowane środki. Taka opcja daje też dużą elastyczność – w przypadku ewentualnego niepowodzenia czy też wycofania się z tego biznesu, nie poniesiemy większych konsekwencji. Poza tym opłacany comiesięczny czynsz za wynajem lokalu można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, a to po prostu opłaca się pod względem finansowym.

Pamiętajmy też, że na rynku jest znacznie więcej lokali do wynajęcia niż na sprzedaż, i to znacznie bardziej atrakcyjnych.

Artykuł powstał we współpracy z https://biura.online

Poprzedni artykułEnergia elektryczna podczas budowy domu. Sprawdź, co warto wiedzieć
Następny artykułKupowanie sprzętu narciarskiego w internecie – o czym warto pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj