Klasyfikacja zaworów jest bardzo szeroka z uwagi na ogromną liczbę ich zastosowań. Podobnie należy rozpatrywać zakres substancji, z którymi zawory współpracują. Zawory muszą odznaczać się precyzją wykonania oraz trwałością pozwalającą na funkcjonowanie mechanizmów w ekstremalnych warunkach. Jakie są rodzaje zaworów? W jakich obszarach gospodarki występują? Sprawdźmy.
Rodzaje zaworów
Ich klasyfikacja wynika z konstrukcji i przeznaczenia. Zawory obsługują zarówno gazy, jak i ciecze. Różnią się sposobem montażu oraz technologią regulacji przepływu substancji.
Porządkując zawory pod względem budowy i zastosowania, można dokonać następującego podziału:
- Zawory współosiowe;
- Przepustnice;
- Zawory regulacyjne kwasoodporne;
- Zawory Przeponowe;
- Zawory membranowe;
- Zawory pneumatyczne;
- Zasuwy nożowe;
- Zawory odcinające;
- Zawory parowe;
- Zawory kołnierzowe kulowe;
- Zawory elektromechaniczne.
I wiele innych.
Więcej informacji znajdziesz na https://zawory.com.pl.
Ponadto, istnieje jeszcze podział na zawory kołnierzowe i gwintowane. Nazwa wskazuje na sposób montażu zaworu w danym układzie.
Do produkcji zaworów wykorzystuje się stale lub stopy odporne na działanie substancji żrących, wahania temperatur i ogromne ciśnienia dochodzące nawet do 450 bar. Wszystkie dostępne zawory spełniają wymogi bezpieczeństwa potwierdzone stosownymi certyfikatami.
Zawory — budowa
Zawory nie są mechanizmami odznaczającymi się skomplikowaną konstrukcją, jednak bez nich niemożliwe byłoby funkcjonowania przemysłu, transportu, a nawet ratownictwa.
Zawór wyposażony jest w gniazdo z otworem przepływowym. Istotnym elementem odpowiadającym za funkcjonalność urządzenia jest zwieradło. Pozostałą część zaworu stanowi korpus.
Zwieradła, w zależności od zastosowania przybierają postać:
- kuli;
- grzybka;
- tłoka;
- zasuwy;
- suwaka;
- iglicy;
- klapy.
Zawory – zastosowanie
Zawory głównie kojarzą się z przemysłem, choć przecież stosuje się je także w gospodarstwach domowych. Nie tylko armatury przemysłowe, lecz także instalacje ciepłownicze, wodne i gazowe muszą być wyposażone w zawory. Od nich zależy sprawność całej instalacji, a w wielu przypadkach także bezpieczeństwo użytkowników.
Wszystkie zawory wyróżniają się pewnymi cechami, które należy bezwzględnie brać pod uwagę przy wyborze mechanizmu.
Cechy budowy zaworów:
- rozmiar gwintu;
- długość zabudowy;
- długość gwintu;
- średnica przelotu;
- ciśnienie robocze;
- masa.
Powyższe parametry znajdują się w specyfikacji produktu umieszczonej w opakowaniu. W razie wątpliwości zakup należy skonsultować ze sprzedawcą.