Czasy, w których do zajmowania się rzemiosłem ślusarskim wystarczał młotek, pilniki i długie godziny obróbki metalu, dawno już minęły. Warsztat współczesnego ślusarza funkcjonuje dzięki szeregowi zaawansowanych elektronarzędzi, a także meblom precyzyjnie dostosowanym do wymogów wykonywanej pracy. Jak spośród dostępnych na rynku propozycji wybrać sprzęt, który usprawni i przyspieszy planowane zadania, nie sprawiając przy tym problemów?

Rozmiar warsztatu ma znaczenie!

Narzędzia ślusarskie to niezwykle szeroka i zróżnicowana kategoria sprzętów, wśród których znajdziemy zarówno tradycyjne przyrządy ręczne, stosowane wykończeniowo, jak i szeroki wachlarz narzędzi elektrycznych, pozwalających na udoskonalenie procesu obróbki. Przy ich wyborze ślusarz powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na przestrzeń warsztatową, z której będzie korzystał, a także zakres wykonywanych prac.

W przypadku niewielkiego warsztatu podstawową rolę będą grały mniejsze modele najpopularniejszych narzędzi, jak frezarki, tokarki, przecinarki taśmowe czy szlifierki. Najistotniejszym meblem, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę w warsztacie ślusarskim, będzie oczywiście stół warsztatowy, dostosowany rozmiarem do pomieszczenia. Stół powinien posiadać funkcję regulacji wysokości i nachylenia, a także umożliwiać pewne umocowanie narzędzi.

Zobacz również: Wytyczne na temat bezpieczeństwa w zakładzie ślusarskim

Dobór sprzętów do specjalizacji

Wbrew opiniom laików na ten temat, nie każdy ślusarz zajmuje się tym samym. Ślusarstwo to złożona dziedzina rzemiosła o wielowiekowej tradycji, w której obrębie istnieje wiele możliwości wyspecjalizowania się w konkretnych typach prac. Decydując się na zakup narzędzi ślusarskich, warto zatem uwzględnić, na jakie sprzęty – poza podstawowymi – należy położyć nacisk.

Ślusarze zajmujący się konserwacją niewielkich urządzeń domowych czy elementów konstrukcyjnych – takich, jak zamki czy zawiasy – będą najczęściej potrzebowali znacznie prostszych, zajmujących mniej miejsca narzędzi, niż choćby ślusarze samochodowi. Z kolei ślusarstwo artystyczne na małą i dużą skalę to nurt, który zrodzi odmienne potrzeby. Znajdą tu zastosowanie nie tylko typowe narzędzia, jak szlifierka kątowa czy spawarka, ale także choćby plazmotron do cięcia bardzo twardych metali czy szczotkownica do nadawania faktury.

Inwestycja w jakość – marka to podstawa

Każdy doświadczony ślusarz ma świadomość, że optymalnie wyposażony warsztat znacznie usprawni jego pracę. W przypadku zadań wymagających tak wysokiej precyzji, na komfort pracy oraz jej rezultaty mają wpływ najdrobniejsze szczegóły. Zarówno meble warsztatowe, jak i elektronarzędzia w warsztacie ślusarskim powinny pochodzić z oficjalnej dystrybucji renomowanych marek i być objęte gwarancją, która w razie potrzeby zostanie sprawnie zrealizowana.

Naturalnie, początkujący w tym zawodzie nie zawsze dysponują kwotami, które pozwalają na jednorazową inwestycję na tak dużą skalę. Warto jednak pamiętać, że wysokiej klasy narzędzia ślusarskie mają szansę się zwrócić w rekordowym tempie, a kupno sprzętów niższej jakości może w efekcie kosztować znacznie więcej. Nieustanne awarie, które ślusarz będzie musiał usuwać na własny koszt, jeśli serwis sprzętowy okaże się nierzetelny, nie tylko będą wymagały znacznych nakładów finansowych, ale także staną się przeszkodą w generowaniu zysków przez warsztat.

Poprzedni artykułCzy do silnika elektrycznego potrzebny jest falownik?
Następny artykułWęże do sprężonego powietrza – rodzaje i zastosowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj