Nowoczesne kotły dają wiele możliwość grzewczych. Kotły 5 klasy są wydajne, ekologiczne i oszczędne. Dlatego też, urządzenia te zyskały dużą popularność w naszym kraju. Budownictwo w XXI wieku rozwinęło się bardzo dynamicznie, dlatego też potrzebuje nieszablonowych systemów grzewczych.

Piece na ekogroszek (szeroki wybór urządzeń Defro znajdziesz na https://www.defro.pl/) bądź pellet są świetnym rozwiązaniem zarówno dla powstających budynków jak i starszego budownictwa poddanemu termomodernizacji. Ważne jest, aby dobrze wykorzystać potencjał kotłów 5 klasy. Można to realizować poprzez redukowanie strat ciepła w budynku czy też montaż automatycznych sterowników dedykowanych do kotłów. Ważny jest też, odpowiedni dobór całego systemu grzewczego. Kotły posiadają charakterystyczne parametry, do których trzeba dobrać instalację centralnego ogrzewania.

Kotły na paliwo stałe a sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Między kotłami 5 klasy (np. Defro) a ogrzewaniem podłogowym wodnym istnieje pewien konflikt. Wynika to z tego, że najważniejszym parametrem ogrzewania podłogowego jest niska temperatura powierzchni grzejnej. Wynika to z dużej powierzchni wymiany ciepła. Nie ma potrzeby, aby temperatura w takim systemie była wyższa niż 29°C w pomieszczeniach mieszkalnych, w łazience 33°C, a w strefach brzegowych – przy ścianach zewnętrznych, zwłaszcza z oknami – 35°C. Naturalną konsekwencją takiej charakterystyki jest niższa temperatura wody zasilającej układ. Stałość takiej zapobiega pękaniu i powstawaniu szczelin między panelami czy deskami podłogowymi. Duże zmiany temperatury, niekorzystnie wpływają na też na wylewkę betonową. Maksymalna temperatura wody w instalacji ogrzewania podłogowego to 55°C.

Kocioł na paliwo stałe osiąga najwyższą sprawność nagrzewając wodę do temperatury powyżej 80°C. Temperaturę można regulować za pomocą sterownia dopływem powietrza lub automatycznych podajników. Im bardziej ograniczony strumień powietrza, tym niższa sprawność kotła. Niedopalone resztki paliwa osadzają się na m.in. na wymienniku ciepła, co wpływa na żywotność i niezawodność komponentów.

Niestety, mimo, że jest możliwość ustawienia temperatury wody w kotle na spełniająca warunki ogrzewania podłogowego, nie oznacza to, że kocioł będzie działał wydajnie. Aby zoptymalizować współpracę kotła na paliwo stałe z ogrzewaniem podłogowym, można zastosować układ mieszający. Podstawą takiego rozwiązania jest zawór czterodrogowy. Niektórzy producenci wymagają zastosowania zaworu mieszającego, pod groźbą utracenia gwarancji na kocioł.

Zawór mieszający tworzy dwa obiegi wody w systemie:

  • Krótki obieg kotła (przez kocioł i zawór).
  • Obieg instalacji grzewczej (przez zawór i ogrzewanie podłogowe).

Regulując ustawienie zaworu, można sterować temperaturą wody w obu obiegach, nie zmieniając natężenia ich przepływu. W zaworach czterodrożnych można stosować siłowniki elektryczne sprzężone ze sterownikiem kotła.

Kotły na paliwo stałe a grzejniki

W przypadku grzejników sytuacja jest prostsza. Ze względu na swoją charakterystykę, kaloryfery pracują wykorzystując wysoką temperaturę wody zasilającej. Dzięki temu, kocioł może działać z nominalną sprawnością i nie pa potrzeby stosowania dodatkowego osprzętu do optymalizacji tego procesu. Wpływa to pozytywnie również na żywotność urządzenia.

Wybierając system grzewczy, który będzie współpracował z kotłem na paliwo stałe należy uwzględnić powyższe aspekty. Połączenie takiego urządzenia z podłogówką jest nieco utrudnione, lecz nadal cieszy się duża popularnością.

Poprzedni artykułJakie umiejętności poszerza kurs ISO?
Następny artykułPerfumy nalewane – najlepsze zapachy dla kobiet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj