obrobka skrawaniem

Sterowana komputerowo obróbka skrawaniem różnego rodzaju metali stanowi dziś jedną z podstawowych usług w branży. Każdy, kto potrzebuje precyzyjnie wykonanych elementów, poszukuje przedsiębiorstw posiadających maszyny CNC. Czym one konkretnie są? Jaka jest ich historia? I jakie jeszcze powody przemawiają za wyborem tego typu obróbki? Przekonajmy się.

Kiedy po raz pierwszy przeprowadzono obróbkę mechaniczną CNC?

Historia maszyn do obróbki skrawaniem sięga aż XIX wieku, kiedy to powstały pierwsze prototypy. Na szczególną uwagę zasługuje Joseph Marie Jacquard, który w 1805 roku stworzył maszynę sterowaną kartami perforowanymi. Następnie dokonano kilku wielkich przełomów w tej dziedzinie, ale obróbka CNC w takiej postaci, jaką znamy dzisiaj, to wynalazek drugiej połowy XX wieku. A konkretnie roku 1958, kiedy to powstało pierwsze centrum obróbcze wyposażone w obrabiarki z mikroprocesorami. Od tamtego momentu technologia była ulepszana, aż otrzymaliśmy współcześnie znane, zaawansowane tokarki i frezarki.

Zalety obróbki skrawaniem CNC

W przeciwieństwie do manualnej obróbki CNC nie pozostawia żadnego miejsca na błędy. Wynika to z usunięcia czynnika ludzkiego. Wystarczy wprowadzić do komputera odpowiednie informacje, aby maszyny zaczęły pracować zgodnie z oczekiwaniami. Jak łatwo się domyślić, niesie to ze sobą również pełną powtarzalność, co nie byłoby możliwe w przypadku ręcznego toczenia czy frezowania. Obróbka mechaniczna CNC nadaje się w związku z tym idealnie do produkcji wielkoseryjnych.

Oprócz precyzji wykonania oraz powtarzalności, maszyny CNC wyróżniają się szybkością realizacji. Jest ona nawet kilkanaście razy szybsza od tradycyjnego, ręcznego wytwarzania elementów. Oczywiście wiele zależy od samego urządzenia oraz stopnia skomplikowania projektu, ale i tak nie dorówna im praca rąk.

Ostatnią niezwykle ważną zaletą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest niewymagający dalszej obróbki efekt. Nie trzeba więc przeprowadzać żadnego wykończenia, aby uzyskać idealną powierzchnię. To z kolei przekłada się na dalszą oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Jedyną wadą obróbki skrawaniem CNC jest konieczność nauczenia się obsługi specjalistycznego oprogramowania. Dlatego zadanie lepiej powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy doskonale wiedzą, jak zaprogramować maszynę, aby uzyskać odpowiednią precyzję wykonania.

Gdzie obróbka CNC znajduje swoje zastosowanie?

Z maszyn sterowanych komputerowo korzysta wiele branż: od lotnictwa, przez elektronikę, aż po motoryzację. Mowa więc przemyśle, który potrzebuje wysokiej jakości detali w bardzo dużej ilości. Obróbka skrawaniem CNC jest pod tym względem bezkonkurencyjna. Wytworzone z jej pomocą elementy spotykamy praktycznie na co dzień.

Trudno wyobrazić sobie nowoczesność bez sterowanych komputerowo maszyn, czego najlepszym dowodem są wymienione przykłady. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, na którą składa się wiele rodzajów obróbki mechanicznej CNC.

Poprzedni artykułRodzaje zaworów i ich zastosowanie
Następny artykułPraca w Polsce. Gdzie i jak szukać pracy tymczasowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj