Jaka dokumentacja będzie potrzebna przy odprawie celnej przy transporcie Polska-Chiny?

Odprawa celna to bardzo ważny element importu towarów, szczególnie na trasie Polska-Chiny, ze względu na brak umowy o wolnym handlu pomiędzy Chinami a Unią. Konieczność zapłacenia cła oraz wiążące się z tym formalności i obowiązki prawne mogą przytłoczyć niedoświadczonego importera, a niekiedy sprawić trudności nawet osobom często zajmującym się sprowadzaniem towarów z Azji.

Najważniejsze dokumenty, potrzebne do odprawy celnej przy transporcie Polska-Chiny

Dokumentację niezbędną przy odprawie celnej uzyskuje się z różnych źródeł: zarówno od dostawcy towaru, jak i różnych instytucji znajdujących się w Polsce. Sprawdzenie, czy dokumenty są kompletne i prawidłowo wypełnione, jest obowiązkiem każdego importera, dlatego warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi wymaganiami odnośnie konkretnego towaru, który sprowadza się za pomocą transportu Polska-Chiny.

Podstawowe dokumenty, jakie należy zebrać przed odprawą celną, to:

– faktura handlowa, zawierająca dane o sprzedającym, kupującym oraz dotyczącym transakcji towarze,

konosament lub lotniczy list przewozowy, czyli dokument poświadczający odbiór danego towaru na wybrany środek transportu (statek towarowy lub samolot) i zobowiązujący przewoźnika do wydania tego towaru w umówionym miejscu odbioru,

– lista pakowa, potwierdzająca towar załadowany na dany środek transportu na trasie Polska-Chiny, zawierająca takie informacje, jak dane sprzedawcy i kupującego, warunki dostawy, dane dotyczące przedmiotu transakcji, ilość towaru i sposób jego zapakowania,

– certyfikaty i zezwolenia, których ilość i rodzaj jest zależny od danego towaru; są to dokumenty umożliwiające wprowadzenie danego towaru do obrotu na rynku polskim i można je uzyskać w odpowiednich instytucjach w kraju, takich jak np. SANEPID.

Przy kompletowaniu potrzebnej dokumentacji może pomóc firma zajmująca się obsługą transportu Polska-Chiny lub agencja celna, jednak należy pamiętać, że jej ostateczne sprawdzenie powinno się wykonać samemu, by mieć pewność, że wszystkie formalności i obowiązki względem urzędu celnego zostaną dopełnione.

Co jest ważne przy przygotowaniu dokumentacji?

Przygotowania do odprawy celnej powinno się zacząć na dobrą sprawę jeszcze przed transportem Polska-Chiny, a nawet przed zamówieniem danego towaru u dostawcy i transportem – pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy dozwolone jest sprowadzenie wybranego produktu do kraju oraz wprowadzenie go na polski rynek. Można dowiedzieć się tego w agencjach celnych lub w urzędach, które zajmują się regulacją prawną w danej branży.

Wprowadzenie wybranego produktu na rynek po jego przetransportowaniu z Chin do Polski jest zależne od przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Dyrektywy Unijne określają, jakie zezwolenia i certyfikaty są niezbędne, by dany towar mógł zostać wprowadzony na rynek. W ustaleniu, które dokumenty będą w tym celu potrzebne, również mogą pomóc agencje celne oraz urzędy. Warto przy tym pamiętać, że uzyskanie wymaganej dokumentacji z urzędów może trwać długi czas, dlatego działania mające na celu ich zdobycie najlepiej zacząć jeszcze przed transportem Polska-Chiny, a nawet przed złożeniem zamówienia u dostawcy.

Poprzedni artykułZanim zdecydujesz się na klimatyzację do domu w Warszawie…
Następny artykułMożliwości wózków widłowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj