Wózki z unoszoną platformą operatora przeznaczone są przede wszystkim do kompletacji na średnim poziomie. Jeżeli jednak oceniać ich wykorzystanie pod kątem zaawansowania technologicznego, to jest to zdecydowanie level master. Przynajmniej w zestawieniu z przejezdnymi drabinami czy przenoszeniem kompletacji na najniższy poziom magazynu.
Kompletacja ze średniego poziomu jest zalecana przy dużej dziennej liczbie zamówień. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w magazynach małych elementów, których zbieranie i łączenie w zestawy jest wykonywane ręcznie. W tym procesie niezastąpione okazują się wózki z unoszoną platformą operatora.
Kompletacja z użyciem wózków średniego poziomu
Średni poziom magazynowy, to wysokość do około 3,5-4 m. Ulokowanie strefy kompletacji na takiej wysokości pozwala uzyskać możliwie największą wydajność i ograniczyć do minimum straty czasu. W efekcie możliwe staje się obsłużenie bardzo dużej liczby zamówień. Szczególnie wtedy, gdy są to zamówienia o relatywnie niewielkiej liczbie referencji.
Rozmieszczenie towarów na określonych poziomach magazynu podyktowane jest wskaźnikiem rotacji. Im dany produkt szybciej rotuje, tym niższy poziom należy przeznaczyć do jego składowania. Cel takiego ustawienia wyjaśnia pracownik firmy Nikoalex z Warszawy, która zajmuje się sprzedażą nowych i używanych wózków widłowych, w tym także wózków średniego poziomu: – Szybkość kompletacji zawsze jest bezpośrednio zależna od czasu, który zajmuje podnoszenie i opuszczenie towarów pomiędzy różnymi poziomami na regałach. Jeżeli strefa kompletacji będzie ulokowana na poziomie średnim, to ograniczymy w ten sposób liczbę czasochłonnych przejazdów z poziomu zero do najwyższych półek i z powrotem. Zamiast tego picker będzie wykonywał krótkie przejazdy pomiędzy poziomem średnim i wysokim oraz średnim i niskim. Może to robić dzięki zastosowaniu wózka z unoszoną platformą operatora. Zastosowanie tego typu maszyn znacząco przyspiesza kompletację.
Wózek średniego poziomu pozwala operatorowi sprawnie przemieszczać się nie tylko w pionie, ale także szybko pokonywać znaczne odległości pomiędzy regałami. Mając wolne ręce i możliwość sterowania wózkiem z platformy możemy znacznie przyspieszyć zbieranie odpowiednich towarów z półek. Wykonanie tych samych czynności z użyciem drabiny przesuwnej czy podestu trwałoby kilka razy dłużej. Ważnym aspektem jest też komfort pracy operatora, który może wykonać znacznie więcej zadań przy mniejszym wydatkowaniu energii. Praca staje się mniej uciążliwa fizycznie, co przekłada się na wzrost wydajności i zmniejszenie liczby popełnianych błędów.
Komfort i bezpieczeństwo bez kompromisów
Przykładem udanej konstrukcji w segmencie maszyn do kompletacji ze średniego poziomu jest wózek Hangcha z podnoszonym podestem operatora. Platforma wózka jest tak zaprojektowana, aby znajdujący się w niej człowiek nie musiał przytrzymywać się rękami, a jednocześnie nie obawiał się upadku z wysokości, jeżeli straci równowagę.
Jednym z elementów wyposażenia, który pozwala na bezpieczną i szybką pracę, jest hamulec rekuperacyjny. Samoczynnie uaktywnia się w momencie, gdy operator przestanie naciskać przycisk sterujący przemieszczaniem się maszyny. Z kolei po każdym zatrzymaniu wózka automatycznie załącza się elektromagnetyczny hamulec postojowy. Trójkołowe zawieszenie gwarantuje dużą zwrotność. Maszt wykonany z profili dwuetapowych zapewnia całkowitą stabilność nawet przy maksymalnym wysunięciu i pełnym obciążeniu. Maszyna daje możliwość zaprogramowania maksymalnej prędkości jazdy oraz siły hamowania. Obsługa wszystkich funkcji wózka odbywa się za pośrednictwem wygodnego panelu operacyjnego.
Wózek nie tylko do kompletacji
Podstawowym przeznaczeniem wózków z unoszoną platformą operatora jest praca w magazynach przy kompletacji zamówień. Jednak nie wyczerpuje to możliwości tego sprzętu. Wózków można używać z powodzeniem do prac konserwacyjnych i instalacyjnych. Niewielkie gabaryty, duża zwrotność i spory zasięg sprawiają, że wózka można użyć w miejscach, do których nie da się łatwo dotrzeć np. przy użyciu podnośników nożycowych. Wózek z unoszoną platformą operatora wykazuje największa użyteczność przy realizacji zadań, które wymagają częstego podnoszenia i szybkiego przemieszczania się do kolejnych punktów, co ma miejsce np. przy konserwacji regałów magazynowych czy instalacji oświetlenia.