Spawanie polega na połączeniu dwóch lub więcej metalowych części poprzez stopienie ich ze sobą. Jest to czynność, która wymaga dużej wiedzy i precyzji, ponieważ procesy spawania nie należą do prostych. Temperatury topnienia prawie wszystkich metali są wysokie, dlatego specjalistyczny sprzęt spawalniczy wykorzystuje do łączenia tych surowców ciepło z prądu elektrycznego. Jedną ze stosowanych metod spawania jest TIG.

Czym charakteryzuje się metoda spawania TIG?

Ta metoda spawania ma bardzo szeroki zakres zastosowań. Pozwala ona na łączenie elementów metalowych, które mają niewielką grubość. Metoda spawania TIG jest niezbędna podczas łączenia cienkich arkuszy blachy, czy też rur cienkościennych. Jej użycie może zagwarantować wytrzymałość, jak również bardzo wysoką jakość spoiw. Wykorzystuje się ją na przykład w procesie obróbki stali nisko- i wysokostopowych, a także metali nieżelaznych, głównie aluminium, miedzi czy magnezu i ich stopów.

Spawarki TIG są spawarkami inwertorowymi i pracują w oparciu o wytwarzany łuk elektryczny, który jest możliwy do uzyskania poprzez zastosowanie nietopliwej elektrody wolframowej. Łuk topi powierzchnię poddawanego obróbce materiału. Cały ten proces ten odbywa się pod osłoną gazu, który pomaga zapobiec reakcji utleniania się zarówno elektrody, jak i spawanego tworzywa.

Aby spawarki spełniały swoje zadanie prawidłowo muszą być jak najwyższej jakości oraz zostać zakupione w sprawdzonym sklepie. Jednym z nich jest Spawaj.eu. Oferuje on różne spawarki TIG, które wykorzystują najnowsze technologie oraz wykazują bardzo dobre parametry robocze.

Spawarki TIG DC

Większość dostępnych na rynku spawarek TIG DC to funkcjonalne urządzenia inwertorowe, które pracują w osłonie argonu. Ich stosowanie ma wiele zalet, na przykład osiąganie dobrej jakości, czystej spoiny oraz możliwość pracy z cienkim materiałem. Są one proste w obsłudze i umożliwiają spaw w różnych pozycjach, a także łatwo podlegają kontroli operatora. Spawarki TIG DC są odporne na duże skoki napięcia oraz umożliwiają spawanie z zastosowaniem prądu stałego.

Spawarki TIG AC/DC

Tego rodzaju spawarki umożliwiają uzyskanie precyzyjnych spawów na potrzeby profesjonalnych zakładów, które są wyposażone w ręczne oraz zautomatyzowane stanowiska spawalnicze. Niektóre modele mogą nawet stanowić element linii przemysłowych. Wśród spawarek TIG AC/DC można wyróżnić takie, które są lekkie oraz kompaktowe i łatwo je przetransportować, jeżeli zachodzi potrzeba zespawania rur lub elementów konstrukcji w terenie. Niektóre metale zaliczane są do wymagających w procesie tego rodzaju obróbki. Jest ona możliwa właśnie dzięki zastosowaniu w spawarce właściwości prądu zmiennego.

Spawarki TIG DC oraz TIG AC/DC różnią się między sobą. Mają konkretne parametry, które są pomocne przy dostosowaniu ich do danych prac. Jeżeli mimo wszystko masz problem przy podjęciu decyzji, warto poprosić o pomoc doświadczonych doradców.

Poprzedni artykułNajczęstsze awarie w samochodach marki Citroen
Następny artykułW jakim celu pasteryzuje się mleko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj