Wycinarki wykorzystywane są w wielu branżach przemysłowych. Zaawansowane technologie zastosowane w tych maszynach sprawiają, że są one w stanie wytwarzać różnorodne elementy do budowy innych urządzeń, a także wycinać i obrabiać skomplikowane detale. Wycinarki można podzielić na konwencjonalne i CNC, czyli sterowane numerycznie. Główna różnica między nimi polega na możliwości komputerowego sterowania zespołami odpowiadającymi za obróbkę. W ten sposób wszystkie działania wykonywane przez maszynę są sterowane, obliczane i kontrolowane przez wbudowany komputer.
Istnieją dwa rodzaje wycinarek – konwencjonalne oraz CNC, czyli oparte na sterowaniu numerycznym. Te pierwsze wytwarzają i obrabiają różne detale, bez wsparcia komputerowego. W tym wypadku operator musi samodzielnie wykonać wszystkie czynności. Z kolei te drugie wspierane za pomocą automatyzacji i komputeryzacji, w dużej mierze ułatwiają pracę operatora, a czasami nawet wykonują daną pracę za niego. Maszyna CNC realizuje wszystkie działania, które są jej zlecane przez operatora poprzez inteligentny panel sterowania. Sterowanie numeryczne obrabiarek sprawia, że są one w stanie pracować w sposób automatyczny tzn. wszystkie informacje, dotyczące parametrów obróbki czy kolejności przetwarzanych procesów są zakodowane w postaci alfanumerycznej.
Takie sterowanie programowe wykonuje się za pomocą mikrokomputera, w którym wgrany jest program zarządzający pracą komputera zewnętrznego. Połączone są tutaj funkcje tradycyjnego sterowania numerycznego (NC) z przetwarzaniem danych, co z kolei zarządzane jest przez komputer zewnętrzny. Sterowanie CNC wciąż ewoluuje – jego kierunki rozwoju obejmują takie elementy jak: cyfrowe układy sterujące (w tym wypadku wykorzystuje się mikrokomputer, który stanowi układ sterujący, dzięki czemu zwiększa się nie tylko jakość, ale i zakres sterowania); pomiarowe i napędowe układy (odpowiadają one za lepsze przystosowanie urządzeń do sterowania cyfrowego); automatyzację produkcji (dzięki temu język programowy jest rozwijany i upraszczany).
Wycinarka cnc do blachy Platino fiber
Oba rodzaje wycinarek działają w sposób podobny, jednak opierają się na innym procesie ich zarządzania. Co jeszcze je różni?
- Dane wejściowe – w przypadku maszyny konwencjonalnej pracownik musi samodzielnie, na bazie rysunku technicznego i zlecenia w odpowiedni sposób ustawić urządzenie do wykonania odpowiedniej czynności. Z kolei do maszyny CNC programy z procesem obróbki wgrywane są przez sieć lub dostarczane w formie pamięci zewnętrznej. Wszystkie niezbędne dane techniczne są wcześniej wgrane w maszynie.
- Sterowanie – praca przy maszynie konwencjonalnej wymaga zarówno dokładnej wiedzy, jak i umiejętności. Jest to związane z tym, że pracownik ręcznie ustawia każdy parametr obróbki danego detalu, a następnie zarządza pracą urządzenia przy pomocy odpowiednich przycisków czy dźwigni. Sterowanie w maszynie CNC jest dużo prostsze. Wszystkie działania, które wykonywane są w maszynie konwencjonalnej przez operatora w tym wypadku przejmowane są przez komputer. Posiada on wszystkie potrzebne informacje odnośnie procesów obróbki, a także rodzaju obrabianych detali. Jest on również często niezbędny do wykrywania wszelkich pojawiających się błędów i awarii.
- Kontrola jakości – maszyny konwencjonalne muszą być zarządzane przez operatora. Dlatego każdy detal, który zostanie przez nie obrobiony musi samodzielnie i ręcznie zweryfikować, pod względem dokładności wymiarowo- kształtowej. Z kolei urządzenia oparte na systemie sterowania numerycznego mogą to wykonać niemal w sposób automatyczny. Wszystko za sprawą mikrokomputera, który na bieżąco wysyła raport o stanie maszyny, ale również o obrabianych przez nią elementów. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie jak najwyżej jakości i dokładności przedmiotów poddanych obróbce.