Czym są sprężarki? Ich podział i funkcje

Podstawowym zadaniem sprężarek jest sprężenie zasysanego z atmosfery powietrza do żądanego ciśnienia roboczego. Sprężarka podwyższy ciśnienie gazu, wymusi jego przepływ, zwiększy gęstość czynnika gazowego. Podczas pracy, sprężarka wydziela bardzo dużą ilość ciepła. Specjalny filtr ssawny oddzieli kurz i inne cząsteczki od zassanego powietrza.

Sprężarki wykorzystuje się przede wszystkim do pracy ciągłej. Są niezbędne w branżach takich jak: przemysłowe, maszynowe, drzewne, meblowe, spożywcze, farmaceutyczne. Istnieje kilka rodzajów sprężarek. Dzielimy je w zależności od spełnianej funkcji. Na przykład, ze względu na stosunek sprężania sprężarki, wyróżnia się: kompresory, wentylatory i dmuchawy. Jeśli chodzi o budowę, sprężarki możemy podzielić na kilka rodzajów. Przede wszystkim mówimy o sprężarkach wyporowych i przepływowych. Do sprężarek wyporowych zaliczamy:

  • tłokowe,
  • śrubowe,
  • spiralne,
  • łopatkowe,
  • membranowe.

Z kolei do sprężarek przepływowych należą:

  • osiowe,
  • wirowe,
  • promieniowe,
  • diagonalne.

Kolejny podział dotyczy ich przeznaczenia. Tutaj wyróżnimy sprężarki powietrzne, gazowe, stacyjne i trakcyjne.

Sprężarki śrubowe – dlaczego warto je kupić?

Sprężarki wyporowe śrubowe obecnie są najczęściej wykorzystywane w przemyśle. Dlaczego? Sprężarki śrubowe produkuje ciśnienie o bardzo dobrych parametrach. Składają się z dwóch wzajemnie sprężonych wałów z profilem śrubowym. Ich działanie polega na obrocie obu profili, które jednocześnie uszczelniają się wzajemnie i przetłaczają powietrze od strony ssawnej do ciśnieniowej. To, o szczególnie cenią sobie klienci w sprężarkach śrubowych to przede wszystkim trwałość i jakość sprężonego powietrza, które jest dokładnie oczyszczone. Co więcej, sprężarki śrubowe są tak skonstruowane, że zapewniają wysokie bezpieczeństwo podczas ich użytkowania. W przypadku dużego zanieczyszczenia filtrów powietrza czy oleju, maszyna to zasygnalizuje. Wybierając sprężarkę śrubową warto kupić wysokiej jakości np. z firmy BOGE.

Ponadto, sprężarki śrubowe cenione są również za energooszczędność, prostą obsługę oraz trwałość stopnia śrubowego. Dodatkowo, mają wiele zastosowań. Wykorzystamy je w przemyśle drzewnym, jak i spożywczym czy farmaceutycznym. Wszystkie sprężarki wyposażone są w sterowniki mikroprocesowe. Zimą doskonale sprawdzą się do ogrzewania np. dużych hal. Ich cicha praca powoduje, że obecnie są zdecydowanie lepsze od pozostałych rodzajów sprężarek. Wydajne, nieuciążliwe dla otoczenia, bezpieczne, a przede wszystkim doskonale spełniające swoje funkcje.

Poprzedni artykułPorównanie wycinarek konwencjonalnych z wycinarkami CNC
Następny artykułJakie obowiązki spoczywają na kierowniku budowy? Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj