Przemieszczanie niektórych ładunków może być problematyczne. Nie każdy ciężki przedmiot da się przetransportować na tzw. “paleciaku” czy wózkiem widłowym. Czasami konieczność wymaga przeniesienia go o kilkadziesiąt centymetrów, ale nie jest to możliwe przy użyciu ludzkich mięśni. Wtedy najczęściej wykorzystuje się manipulator podciśnieniowy, który pozwoli z łatwością przenieść ładunek, bez wysiłku ze strony człowieka.
Manipulator podciśnieniowy i jego zastosowanie
W branżach, których nieodzownym elementem jest transportowanie ładunków lub przedmiotów w procesie produkcyjnym lub usługowym, powinno znajdować się odpowiednie oprzyrządowanie.
Manipulator podciśnieniowy jest idealnym rozwiązaniem do przenoszenia ładunków, których transport jest niemożliwy za pomocą standardowych rozwiązań (ręcznie, na palecie, wózkiem widłowym), które można znaleźć na halach czy w zakładach. Konstrukcja urządzenia pozwala przyssać się do powierzchni ładunku, dzięki czemu nie ma możliwości, by ten w jakiś sposób odpadł. Oczywiście należy dobrać odpowiednie rozwiązanie do potrzeb wagowych.
Takie rozwiązanie tylko wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracownika, gdyż pozwala uniknąć kontuzji bądź urazu wynikłego z przeciążenia. W zależności od producenta i modelu, manipulator podciśnieniowy może być obsługiwany przez jedną osobę. Sprawia to, że transport np. 300 kg ładunku nie wymaga współpracy kilku osób, a zaledwie jednej, która sterując manipulatorem, przyssie końcówkę urządzenia do ładunku i przedstawi go w inne miejsce.
Jak działa manipulator podciśnieniowy
Podciśnienie w tym urządzeniu generowane jest przez pompę. W zależności od producenta i modelu, wartość generowanego podciśnienia może być kontrolowana za pomocą np, manetki lub terminala.
Kiedy ssawka ma kontakt z ładunkiem, przysysa się do powierzchni w wyniku działania podciśnienia i zamknięcia obiegu powietrza. Wtedy sterując pompą wytwarza się odpowiednie podciśnienie, które umożliwia nie tylko unieruchomienie ładunku przy ssawce, ale także przeniesienie go w wybrane miejsce.
Nie bez znaczenia jest tutaj średnica rury. W zależności od przeznaczenia wagowego, rura będzie węższa lub szersza.
Należy pamiętać o tym, aby nie przeciążać takiego manipulatora podciśnieniowego. Maksymalna dopuszczalna waga ładunku, to granica do której manipulator podciśnieniowy będzie w stanie wykonać swoją pracę. Co prawda są to urządzenia z zabezpieczeniami, ale nie wolno wykorzystywać ich niezgodnie z przeznaczeniem. Może to skutkować powstaniem zagrożenia dla osoby obsługującej taki manipulator lub doprowadzić do uszkodzenia przenoszonego przedmiotu.