Oblicz datę porodu przy pomocy skutecznego narzędzia

Właśnie się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży? Z pewnością chciałabyś jak najszybciej poznać orientacyjny termin rozwiązania, dlatego nie czekaj na wizytę u ginekologa i skorzystaj z kalkulatora porodu.

Kalkulator porodu to narzędzie, które pozwala obliczyć aktualny wiek ciążowy i przypuszczalny termin urodzenia dziecka. Znajomość obu informacji jest niezwykle istotna, ponieważ wiele mówią o przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu.

Reguła Naegelego

Datę porodu można łatwo wyznaczyć na podstawie tzw. reguły Naegelego, zgodnie z którą ciąża rozpoczyna się w 1. dniu ostatniej miesiączki i trwa 281 dni, czyli 40 tygodni lub 9 miesięcy księżycowych.

Aby poznać orientacyjny termin narodzin dziecka, wystarczy do daty początku ostatniego okresu dodać 7 dni, a następnie 9 miesięcy.

Przykład 1. Załóżmy, że 1. dzień ostatniej miesiączki przypadł na 10 kwietnia. Dodaj 7 dni, a następnie 9 miesięcy. Szacowany termin porodu to 17 stycznia kolejnego roku.

Przykład 2. Przyjmijmy, że ostatni okres rozpoczął się 21 maja. Po dodaniu 7 dni i 9 miesięcy otrzymamy datę porodu przypadającą na 28 lutego następnego roku.

Przykład 3. Ostatnia miesiączka zaczęła się 3 lutego. Do tej daty dodaj 7 dni i 9 miesięcy. Orientacyjny termin rozwiązania to 10 listopada tego samego roku.

Warto pamiętać, że powyższa zasada określania daty porodu dotyczy wyłącznie cykli regularnych trwających dokładnie 28 dni. W przypadku cykli regularnych o innej długości obliczenia wyglądają następująco:

  • cykle krótsze: od 7 dni należy odjąć liczbę dni stanowiących różnicę między długością wzorcowego (28-dniowego) cyklu a długością własnego,
  • cykle dłuższe: do 7 dni należy dodać liczbę dni stanowiących różnicę między długością własnego cyklu i cyklu wzorcowego.

Przykład 4. Załóżmy, że Twój cykl trwa 26 dni, a ostatnia miesiączka rozpoczęła się 21 maja. Różnica w długości cykli wynosi 2 dni, więc odejmujesz tę liczbę od 7 dni, a następnie dodajesz 9 miesięcy. Szacowany termin porodu to 26 lutego kolejnego roku.

W przypadku cykli nieregularnych reguła Naegelego się nie sprawdza, a termin porodu można obliczyć na podstawie badania USG.

Kalkulator daty porodu

Aby poznać orientacyjny termin rozwiązania ciąży, wcale nie musisz liczyć go samodzielnie – wystarczy skorzystać z kalkulatora porodu, którego algorytm działania bazuje na regule Naegelego. Jedyne, co musisz zrobić, to podać datę początku ostatniej miesiączki, długość cyklu i kliknąć. Wynik przedstawi Ci nie tylko przybliżony termin porodu, ale także aktualny wiek ciąży (wraz z krótkim opisem) i znak zodiaku, w jakim urodzi się dziecko.

Oblicz datę porodu przy pomocy skutecznego narzędzia
Źródło: https://www.bobovita.pl

Kalkulator daty porodu to praktyczne narzędzie, które:

  • pozwala szybko obliczyć datę rozwiązania ciąży – zanim jeszcze udasz się do ginekologa na pierwszą wizytę,
  • eliminuje ryzyko uzyskania błędnego wyniku samodzielnych obliczeń.

Pamiętaj jednak, że otrzymana data ma wyłącznie charakter informacyjny, a to, kiedy maluszek przyjdzie na świat, w dużej mierze zależy od niego samego.

Poprzedni artykułPawilony handlowe z płyty obornickiej
Następny artykułIle łazienek powinien mieć dom?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj