Ile łazienek powinien mieć dom?

Przeprowadzka z mieszkania do domu wiąże się ze zmianami; zakładamy, że będą to zmiany na lepsze – każdy będzie miał własny pokój, kuchnia będzie wreszcie funkcjonalna, w jadalni znajdzie się miejsce na duży stół, a salon pomieści wszystkich gości. Planując powierzchnię mieszkalną zwykle chcemy, aby było jej więcej niż dotąd. Zwracamy uwagę na ergonomię i funkcjonalność poszczególnych wnętrz, pamiętając również o ich roli gospodarczej, z czego wynika wybór projektów z wyodrębnionym wiatrołapem, garderobami, spiżarnią, kotłownią czy pralnią. Jednak oprócz tych wszystkich pomieszczeń, dom musi mieć jeszcze łazienki, które obecnie nie tylko pomagają dbać o higienę, ale również zapewniają mieszkańcom relaks, często jako domowe centrum SPA. Jak uzyskać takie możliwości nawet w małym domu i ile łazienek trzeba przewidzieć w budynku jednorodzinnym, aby nie było ich ani za mało, ani za dużo? Po przeczytaniu poniższego poradnika wszystko stanie się jasne.

Łazienki vs kondygnacje

Domowe łazienki są nieodłącznym elementem współczesnego stylu życia. Nie wyobrażamy sobie poranka bez porannego prysznica, a wieczora bez relaksującej kąpieli. Myśląc o budowie domu zwykle planujemy co najmniej dwie łazienki – jedną z kabiną prysznicową, drugą również z wanną. Przyjmuje się, że na każdej kondygnacji budynku powinna znajdować się choć jedna łazienka.

W przypadku domu parterowego projektanci powinni przewidzieć ogólnodostępną toaletę, najlepiej z miejscem na natrysk oraz drugą łazienkę, na tyle większą, aby zmieściła jedną lub dwie umywalki, wc, bidet (opcjonalnie), wannę i kabinę prysznicową. Warto zwrócić uwagę na sposób doświetlenia tych pomieszczeń. Katalogowe projekty domów umożliwiają sprawdzenie wszelkich szczegółów jeszcze przed zakupem wybranych planów architektonicznych. Jest to o tyle istotne, że pozwala sprawdzić przebieg instalacji, upewnić się co do wielkości i kształtu pomieszczenia, a tym samym uniknąć niespodzianek podczas aranżacji wnętrza.

Domy piętrowe lub z użytkowym poddaszem powinny posiadać dodatkowe łazienki – przynajmniej jedną na danej kondygnacji. Taka łazienka zwykle posiada okno, co jest dużą zaletą, gdyż wpadające światło słoneczne nie tylko pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej, gdy jest jasno, ale również dodaje energii, szczególnie o poranku. W projektach domów o większej powierzchni użytkowej można spotkać więcej niż jedną łazienkę na jednym poziomie, szczególnie w części, w której usytuowano sypialnie domowników.

Liczba mieszkańców a liczba łazienek

Najpopularniejszym w Polsce rodzajem projektów są domy z użytkowym poddaszem, zwykle projektowane z myślą o rodzinach cztero- lub pięcioosobowych. W takim przypadku domy te mają zwykle przynajmniej jedną mniejszą łazienkę z funkcją prysznica na parterze i drugą większą z wanną na poddaszu. Przyjmuje się jednak, że wygodne użytkowanie czterem osobom zapewnią dwie łazienki i toaleta. W przypadku dodatkowych domowników – np. mieszkania z dziadkami lub z babcią należy zapewnić dodatkową sypialnię z osobną łazienką. Inaczej rzecz ma się w przypadku większej liczby dzieci – one mogą współdzielić łazienkę w strefie nocnej domu. W takim przypadku jednak rodzice (gospodarze) powinni zadbać o własną wygodę i intymność, wybierając projekt, który uwzględnia łazienkę do osobistego użytku przy głównej (zwykle większej od pozostałych) sypialni.

Czasami dodatkową łazienkę planuje się przy pokoju gościnnym lub toaletę przy gabinecie, który jest miejscem pracy któregoś z domowników. Warto jednak pamiętać, że każda łazienka to dodatkowe koszty związane z jej wykonaniem, urządzeniem i utrzymaniem. Dwie lub trzy osoby przypadające na jedną łazienkę w domu jednorodzinnym to dobry współczynnik kosztów do komfortu.

Poprzedni artykułOblicz datę porodu przy pomocy skutecznego narzędzia
Następny artykułDlaczego warto kupić telefon z systemem Android?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj