Kontenery znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach, jednak najczęściej kojarzymy je z transportem towarów – mowa wtedy o kontenerach morskich oraz zapleczem budowy, gdzie często stosuje się kontenery biurowe dla pracowników zarządzających budową oraz kontenery socjalne dla pracowników fizycznych. Kontenery socjalne posiadają wiele zalet i są na tyle uniwersalne, że poza budowami można je spotkać także jako pełnoprawne budynki przy zakładach przemysłowych, obiektach sportowych, czy użyteczności publicznej.

Co sprawia, że kontenery socjalne są atrakcyjne dla przedsiębiorców?

Kontenery socjalne posiadają wszystkie atrybuty kontenerów izolowanych, które sprawiają, że są tak interesującą alternatywą dla przedsiębiorców rozważających inwestycję w obiekt zaplecza socjalnego. Są to przede wszystkim:

  • mobilność (możliwość łatwego demontażu i przewiezienia w inne miejsce)
  • modułowa budowa
  • niska cena w stosunku do tradycyjnego budynku
  • szybki czas realizacji
  • możliwość niemal dowolnej konfiguracji
  • możliwość łatwej rozbudowy.

Integralnym elementem każdego kontenera jest stalowa rama, do której montowane są pozostałe elementy jak ściany, podłoga, wyposażenie itd. Dzięki temu możliwe jest załadowanie kontenera na samochód ciężarowy i przewiezienie go w dowolne miejsce. Poszczególne kontenery są potem rozładowywane w docelowym miejscu, a przy większych obiektach łączone w zestawy zbudowane z kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu modułów.

transport kontenerów
transport kontenerów

Jeżeli z jakichś powodów przedsiębiorca będzie potrzebował wykorzystać takie zaplecze w innym miejscu można w bardzo krótkim czasie zdemontować poszczególne moduły i ponownie załadować je na samochód, a następnie zmontować w kolejnej lokalizacji. Taka mobilność nieosiągalna dla tradycyjnych budynków w połączeniu z wielokrotnie niższą ceną i bardzo szybkim czasem realizacji sprawiają, że to właśnie kontenery socjalne są wybierane przez firmy w momencie ich rozwoju lub zmian strukturalnych, które wymuszają konieczność szybkiego zapewniania większej przestrzeni dla pracowników.

Z tych właśnie powodów kontenery socjalne są niezbędne dla wszelkiego rodzaju firm budowlanych, które realizując duże kontrakty w różnych miejscach kraju potrzebują zaplecze socjalne na określony długością trwania prac budowlanych okres. Jeżeli w przypadku tradycyjnego budynku mówimy o kilku lub kilkunastu miesięcznym okresie inwestycji, kontenery produkowane są i dostarczane zaledwie w ciągu kilku tygodni.

Kolejną zaletą jest możliwość łatwej konfiguracji kontenerów i dopasowania ich do wielu funkcji. Łączenie kontenerów w zestawy powoduje, że powierzchnia poszczególnych pomieszczeń jest niemal nieograniczona, możliwe jest również zamontowanie wszelkich niezbędnych instalacji elektrycznych, sanitarnych, a także różnorodnego wyposażenia w tym także dla osób niepełnosprawnych.

Jeżeli w trakcie użytkowania kontenerów pojawi się konieczność zwiększenia lub zmniejszenia powierzchni w bardzo prosty sposób można je rozbudować dostawiając kolejne moduły do istniejących lub tworząc kolejne piętro. Bez problemu można także rozdzielić istniejące zestawy kontenerów dowolnie modyfikując i dopasowując ich funkcję do bieżących potrzeb.

W jakich projektach można wykorzystać kontener socjalny?

Jak już wcześniej zostało powiedziane najczęściej kontenery socjalne spotkamy na budowie. Pracownicy budowlani potrzebują przede wszystkim szatni, w których znajdą się szafki BHP, a także sanitariaty i prysznice. Niezbędne są również pomieszczenia w których pracownicy mogą odpocząć i posilić się. Zdarza się że przy większych projektach budowane są całe miasteczka kontenerowe, wraz z całą niezbędną infrastrukturą pozwalającą na zamieszkanie w kontenerach pracowników.

kontenerowa stołówka
kontenerowa stołówka

Oprócz budów kontenery socjalne często stawiane są przy różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Dzięki ustawionym obok właściwego budynku lub hali produkcyjnej kontenerom w łatwy i elastyczny sposób można stworzyć dodatkowe pomieszczenia dla pracowników w zależności od dynamicznie zmieniających się potrzeb firmy. Kontenery można także ustawić w środku hali, co wcale nie jest rzadkim rozwiązaniem.

kontenery socjalne wewnątrz hali produkcyjnej
kontenery socjalne wewnątrz hali produkcyjnej

Kolejnym przykładem wykorzystania kontenerów socjalnych są różnego rodzaju obiekty sportowe. Firma Anga ma na przykład w swojej ofercie kontenery socjalne specjalnie skonfigurowane na potrzeby drużyn sportowych. Te niewielkie obiekty pomimo, że są zbudowane zaledwie z trzech modułów zawierają po jednej szatni dla każdej z drużyn. Szatnie połączone są z oddzielnymi częściami sanitarnymi, w których zamontowano prysznice, umywalki i toalety. Nie zabrakło również miejsca na pomieszczenia dla trenerów i sędziów, a także mały magazynek na sprzęt sportowy.

kontenerowe zaplecze obiektu sportowego

Pewnym rodzajem kontenerów socjalnych są również kontenery sanitarne. Wyposażone w dowolnie skonfigurowane pod względem ilości kabiny prysznicowe, umywalki, czy ustępy pełnią rolę mobilnych lub sezonowych toalet lub umywalni. Spotkamy je jako zaplecze dużych koncertów, imprez, przy sezonowych restauracjach (urządzanych na przykład na plaży), czy na campingu.

Jak zbudowany jest kontener socjalny i jakie są jego wymiary?

Budowa kontenera socjalnego w zasadzie niewiele różni się od budowy kontenerów biurowych. Podstawę stanowi samonośna rama umożliwiająca załadunek kontenera i transport samochodem ciężarowym. Ściany najczęściej są zbudowane z płyt warstwowych, których ocynkowane i malowane proszkowo wewnętrzne powierzchnie są odporne na działanie wilgoci i łatwo jest je utrzymać w czystości. Płyta warstwowa zapewnia również niezbędną izolację, co sprawia, że kontenery socjalne mogą być użytkowane niezależnie od pory roku. Ze względu na dość wilgotne środowisko, szczególnie w przypadku kontenerów sanitarnych należy zwrócić uwagę, czy podłoga takiego kontenera wykonana jest z materiałów wodoodpornych, jak na przykład z płyty wiórowo-cementowej.

szatnia kontenerowa
szatnia kontenerowa

Kontenery socjalne najczęściej występują jako moduły 20 stopowe. Ten popularny wymiar „zapożyczony” od kontenera morskiego oznacza obiekt o długości 6 metrów i szerokości 2,4 metra. Dzięki takim rozmiarom kontener bez problemu zmieści się na naczepie samochodu ciężarowego. Wiele firm oferuje możliwość wykonania kontenerów w innym wymiarze. Czasami korzystne okazuje się nieznaczne poszerzenie lub wydłużenie kontenera co pozwala na lepsze rozplanowanie jego wnętrza i zmieszczenie większej ilości wyposażenia sanitarnego. Przy dużych powierzchniach łączy się wiele modułów w całość co daje w zasadzie możliwość stworzenia obiektu o dowolnych wymiarach.

Poprzedni artykułTransport sprzętu AGD. O czym należy pamiętać?
Następny artykułUszkodzony kontener – kto ponosi odpowiedzialność?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj