Firma odbierająca odpady komunalne może, ale nie musi wymienić uszkodzonego kontenera na wniosek właściciela nieruchomości. Wszystko uzależnione jest od zapisów znajdujących się w umowie zawartej pomiędzy gminą a firmą. W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku jest zapis o tym, że dbanie o wyżej wymienione czynności należą do gminy, oczywiście tylko na jej terenie. Musi ona dołożyć wszelkich starań, aby obowiązek ten był zrealizowany. Jednak w tej samej ustawie, zawarte są zapisy, że kontenery na odpady leżą w gestii właściciela nieruchomości.

Nie oznacza to jednak, że ludzie sami powinni sobie zapewnić pojemniki na odpady. Gminy zazwyczaj oferują odpłatne wynajęcie kontenerów lub takie zapiski znajdują się w umowach między gminą a firmą zajmującą się wywozem odpadów komunalnych. A więc odpowiedzialność za uszkodzony kontener uzależniona jest od warunków umowy. Istnieją trzy prawdopodobne warianty takiego stanu rzeczy.

Jak postąpić, gdy pojemnik zostanie uszkodzony?

Przypadek 1. Mieszkańcy samodzielnie wyposażają się w kontenery.

W przypadku gdy obowiązek wyposażenia posesji w pojemniki na odpady spoczywa na właścicielach, to rekompensaty należy oczekiwać od firmy zajmującej się wywozem odpadów komunalnych. Tutaj obowiązuje art. 415 Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeśli ktoś komuś wyrządził szkodę, to zobowiązany jest do jej naprawienia.

Przypadek 2. Kontenery na odpady dostarcza firma.

Jeśli gmina podpisała umowę, której warunki jasno mówią, że to firma odbierająca odpady musi wyposażyć mieszkańców w kontenery, to z prawnego punktu widzenia, te kontenery są własnością firmy. Dlatego też jest to jej obowiązek. Z reguły w takiej umowie znajdują się również zapisy, w jakim terminie firma ma to zrobić.

Przypadek 3. Gmina zakupiła pojemniki i udostępniła je mieszkańcom.

Jeśli gmina zakupiła pojemniki i udostępniła je odpłatnie mieszkańcom, dodatkowo przenosząc na nie prawa własności to mamy do czynienia z sytuacją opisaną w pierwszym przypadku. Jeśli jednak kontener cały czas pozostaje własnością gminy, to uszkodzenie należy zgłosić właśnie tam. Tylko oni mają prawo dochodzić roszczeń z tytułu szkody od winowajcy.

Gdzie zgłosić szkodę?

Informację o uszkodzeniu kontenera na odpady wysyła się do gminy lub przekazuje bezpośrednio do pracowników firmy. Na gminnych stronach internetowych powinien widnieć zapis o tym, jak można rozwiązać problem. Kontener winien być wymieniony natychmiast, gdy zagraża bezpieczeństwu lub zdrowiu domowników, zagraża środowisku lub uniemożliwia zbieranie i poprawną segregację odpadów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą UsuńGruz.

Poprzedni artykułKontener socjalny nie tylko na budowę
Następny artykułJak zarządzać finansami w czasie pandemii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj