Wysokotemperaturowe taśmy izolacyjne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niezbędna jest ochrona kabli, węży, urządzeń oraz instalacji przed działaniem wysokich temperatur. W zależności od odmiany wykorzystywane są jako izolacje termiczne, taśmociągi lub uszczelnienia instalacji przemysłowych. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom, właściwościom oraz możliwościom zastosowania taśm izolacyjnych.

Taśma aramidowa

Taśmy aramidowe wykonuje się z przędzy aramidowej, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Z tego względu taśmy tego typu mogą być wykorzystywane do transportu materiałów np. w górnictwie i energetyce oraz służyć jako taśmociągi. W przypadku wykorzystania taśm do transportu stosuje się gęsty splot wielowarstwowy, dzięki czemu taśma zyskuje jeszcze większą odporność mechaniczną. Taśmy wykonane z przędzy aramidowej mogą służyć również jako izolacje cieplne. Maksymalna temperatura pracy ciągłej to 300°C, natomiast pracy chwilowej 400°C.

Taśmy dostępne w ofercie producenta izolacji wysokotemperaturowych Europolit występują w dwóch typach: z warstwą samoprzylepną ułatwiającą montaż materiału oraz bez niej.

Taśma ceramiczna

Taśmy ceramiczne tkane są z przędzy glinokrzemianowej. W zależności od wymaganej grubości stosuje się splot jedno lub wielowarstwowy. Taśma ceramiczna posiada do 18% włókien organicznych, które wypalają się w początkowym etapie eksploatacji, jednak nie wpływaja to na kluczowe parametry eksploatacyjne.

Występują w dwóch rodzajach: jako taśmy bez zbrojenia oraz ze zbrojeniem z inconelu, czyli drutu chromowo-niklowego. W pierwszym przypadku maksymalna temperatura pracy ciągłej wynosi 650°C, w drugim aż 1100°C. Z tego względu taśmy ceramiczne wykorzystywane są głównie jako izolacje cieplne do maszyn, instalacji, urządzeń, kabli i węży pracujących w pobliżu źródła ciepła. Podobnie jak taśmy aramidowe występują również w wersji samoprzylepnej.

Taśma bazaltowa

W przeciwieństwie do taśm ceramicznych, taśmy bazaltowe nie podlegają żadnym restrykcjom higienicznym. Co więcej, nie zawierają żadnych wtrąceń metalicznych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do izolacji przewodów pod napięciem. Jednocześnie cechują się bardzo niskim ubytkiem masy po prażeniu – maksymalnie 1%.

Wytrzymałość temperaturowa to nawet 700°C, dlatego taśmy izolacyjne bazaltowe są wykorzystywane jako uszczelnienia wkładów kominowych, kotłów, suszarek i innych gorących elementów w instalacjach przemysłowych.

Taśma BIO-TEX

Podobnie jak w przypadku taśm bazaltowych, taśmy typu BIO-TEX nie podlegają żadnym restrykcjom higienicznym. Tkane są z biorozpuszczalnych włókien ogniotrwałych i zawierają 18% materiału organicznego, który wypala się bez strat właściwości taśmy. Splot może być płócienny, jedno lub wielowarstwowy. Występują w odmianie bez zbrojenia oraz ze zbrojeniem inconelem. Maksymalna temperatura pracy ciągłej to 650°C i 1000°C, w zależności od tego czy przędza posiada zbrojenie. Taśmy typu BIO-TEX wykorzystywane są głównie jako izolacje cieplne. Obydwa rodzaje występują w wersji z warstwą samoprzylepną, dzięki czemu montaż izolacji jest łatwiejszy.

Taśma krzemowa

Taśmy krzemowe wykonane są z włókien krzemowych zawierających aż 95% tego pierwiastka. Nie podlegają żadnym restrykcjom higienicznym oraz nie posiadają wtrąceń metalicznych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane również jako izolacje kabli pod napięciem. Stosowane są jako termoizolacja urządzeń przemysłowych, a dzięki temu, że występują również z warstwą samoprzylepną, montaż izolacji jest szybki i łatwy. Maksymalna temperatura pracy ciągłej to 1100°C. W zależności od wymaganej grubości splot może być prosty, jedno lub wielowarstwowy.

Taśma szklana

Taśmy szklane występują w trzech odmianach: TS, TS-HT oraz TSZ, czyli w wersji zbrojonej drucikiem inconelowym. Taśma typu TS wykonana jest z przędzy szklanej teksturowanej. Wykorzystywana jest jako izolacja cieplna – maksymalna temperatura pracy ciągłej to 500°C. Taśma szklana HT posiada wyższą wytrzymałość temperaturową (do 700°C) i podobnie jak taśma TS nie posiada wtrąceń metalicznych, w związku z czym obydwa rodzaje mogą być wykorzystywane jako izolacje przewodów pod napięciem oraz uszczelnienia.

Taśma szklana zbrojona wykonana jest z przędzy szklanej teksturowanej, dodatkowo wzmocnionej inconelem. Wszystkie rodzaje taśm szklanych występują w wersji splotu płóciennego, jedno i wielowarstwowego. W przeciwieństwie do taśm ceramicznych nie podlegają restrykcjom higienicznym. Cechują się również bardzo niskimi stratami po prażeniu (1%), doskonałą stabilnością termiczną oraz zachowaniem oryginalnej struktury do wysokości maksymalnej temperatury stosowania. Podobnie jak inne wymienione rodzaje taśm występuje w wersji z samoprzylepną warstwą.

Poprzedni artykułJaką firmę transportową wybrać przy transporcie do Rumunii, transporcie do Kosowa i transporcie do Słowenii?
Następny artykułSkąd się bierze grafit konstrukcyjny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj