Surowce wtórne mogą być skutecznie zagospodarowywane, jedynie wtedy, gdy na wytwarzane z nich przedmioty lub półprodukty będzie popyt. Brak zapotrzebowania na tego typu towar sprawiłby, że ponownie byłby to jedynie niepotrzebny nikomu odpad. Oczywiste jest więc, że także półprodukty otrzymywane w przerobie odpadowych tworzyw sztucznych muszą charakteryzować się odpowiednio wysoką czystością, bo tylko wtedy będzie można wyprodukować z nich towary takiej jakości, by później bez problemu można je było sprzedać.

Rola filtrów w maszynach przetwarzających tworzywa sztuczne

Jak wiemy, do przetwórni odpadowych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych trafia na ogół materiał w dużym stopniu zanieczyszczony. O ile stosunkowo łatwo można usunąć resztki zawartości z różnego rodzaju opakowań, np. poprzez mycie i płukanie, to już samo oddzielenie podstawowego materiału, z którego są one wykonane od innych nierozpuszczalnych zanieczyszczeń, jest znacznie trudniejsze. Tego typu zabrudzenia usuwane są poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów, których elementami są specjalne noże skrawające oraz odpowiednio ukształtowane sita. Półproduktem wyjściowym do dalszego wykorzystania, otrzymywanym z odpadowych tworzyw sztucznych jest najczęściej granulat. Uzyskanie oczekiwanego stopnia jednorodności i czystości owego materiału wymaga wcześniejszego roztopienia tworzywa wsadowego i przepuszczenia go przez wspomniane filtry. W trakcie przebiegu tego procesu stosuje się kilka różnych siatek filtracyjnych, które są kolejno wstawiane przy pomocy tzw. zmieniaczy. O tym, jak takie urządzenia działają, opowiadali nam specjaliści z firmy POL-SERVICE z Rzeszowa.

Zmieniacze sit w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Przedstawimy tutaj jedynie ideę działania tych urządzeń, bez nadmiernego zagłębiania się w techniczne szczegóły. Cała rzecz sprowadza się do wymiany mocno zanieczyszczonego sita na inne. Czynnikiem wskazującym na konieczność dokonania takiej operacji jest sygnał czujnika monitorującego ciśnienie wewnątrz komory filtracyjnej. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu owego parametru sito filtracyjne zostaje wymienione. Zmieniacze lub inaczej wymienniki sit filtracyjnych mogą być sterowane automatycznie albo też niekiedy, lecz raczej dość rzadko także manualnie. Automatyczne wymienniki sit wyposażone są w specjalny agregat hydrauliczny i tzw. akumulator, dzięki którym przesuwanie płyty sitowej odbywa się bez konieczności zatrzymywania wytłaczarki. W korpusie wymieniacza sit umieszczone są elektryczne grzałki zapewniające stały poziom temperatury niezbędnej do nadania filtrowanemu materiałowi odpowiedniej elastyczności i płynności.

Do filtrowania płynnych tworzyw sztucznych używane są dwa podstawowe wymienniki sit: płytowe i tłokowe.

Poprzedni artykułLampy przepływowe UV-C – nowy wymiar sterylizacji pomieszczeń
Następny artykułCo oznaczają gwiazdki hotelowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj