Dla każdego miłośnika off-roadu, wyciągarka samochodowa powinna być rzeczą świętą. Na pewno niejednej osobie uratowała nerwy w terenie i umożliwiła dalszą jazdę po zakopaniu się w grząskim terenie. Dlatego właśnie, każdy czynny entuzjasta off-roadu powinien dbać o swoja wyciągarkę, aby nigdy nie zawiodła w kluczowym momencie rajdu. Niech nikogo nie zwiedzie myśl, że wyciągarki najlepszej klasy są niezniszczalne i nie potrzebują dodatkowej „opieki.” Brak regularnego czyszczenia i przeglądu wpłynie na żywotność wyciągarki i jej niezawodność. Jak zatem dbać o wyciągarkę?

Jak przechowywać wyciągarkę samochodową?

Wyciągarki samochodowe podczas dłuższej przerwy w użytkowaniu, powinny być zapakowane w specjalny pokrowiec, który chroni przed wilgocią. Najlepiej przechowywać ją w garażu, pod żadnym pozorem nie powinno się przechowywać jej na zewnątrz. Jeżeli wyciągarka jest na stałe przymocowana do samochodu, lecz chwilowo nie ma potrzeby używania jej – najbezpieczniej będzie ją po prostu zdemontować i także zapakować w pokrowiec.

Producenci wyciągarek samochodowych zapewniają prosty demontaż, dlatego nie będzie to czynność czasochłonna i skomplikowana.

Wyciągarka samochodowa – konserwacja

Jeżeli regularnie korzystasz z wyciągarki i jest ona Twoim niezastąpionym towarzyszem ekstremalnych podróży, należy zadbać o jej systematyczną konserwację. Polega to na tym, aby regularnie dokonywać okresowego przeglądu, dbać i odpowiednio reagować w przypadku korozji i systematycznie sprawdzać, czy na ulubionym sprzęcie nie osadza się woda. Jeżeli tak – należy ją jak najszybciej osuszyć, ponieważ będzie to prowadziło do rdzewienia liny lub samej wyciągarki.

Wyciągarka samochodowa – pielęgnacja silnika

Wyciągarka 12V, oprócz elementów zewnętrznych, posiada także silnik, który pod wpływem nieustannego obciążania sprzętu może ulec zużyciu. Dlatego aby prawidłowo dbać o wyciągarkę elektryczną, spalinową lub hydrauliczną, należy regularnie sprawdzać stan silnika – szczególnie uwzględniając łożyska i wirnik, które są najczęściej psującymi się elementami.

Pamiętajmy także o ty, aby regularnie oddawać wyciągarkę na przegląd do sprawdzonego i zaufanego serwisu off-roadowego. Zyskamy wtedy absolutną pewność, że przeglądem zajmie się profesjonalny serwisant i zadba o odpowiedni przegląd i zabezpieczenie wyciągarki.

Konserwacja okresowa

Wyciągarka po zakupieniu nie wymaga konserwacji, ponieważ jest od razu przygotowana do fabrycznie do użytku. Należy jedynie obejrzeć linę, czy nie jest uszkodzona. Pamiętajmy jednak, że po pierwszym rozwinięciu, lina nie podlega już gwarancji. Po 10 godzinach pracy wyciągarki należy niezwłocznie przesmarować jej przekładnię. Najpóźniej należy to wykonać po 3 miesiącach ostatniego użycia. Okresowo powinno się również dbać o czystość elementów urządzenia, należy je rozebrać, wyczyścić, wymienić elementy, które się zużyły oraz smar. Tak samo trzeba również dbać o linę i do jej pielęgnacji używać oleju penetrującego. Warto kontrolować zużyte elementy hamulca oraz styki elektryczne i również smarować je oraz wyrzucać zużyte.

Nawet, jeżeli urządzenie nie było przez nas używane przez dłuższy czas, to przynajmniej raz na miesiąc powinno się kilkukrotnie rozwinąć i zwinąć linę przy pomocy silnika. Dzięki temu zachowa ona swoje parametry i będzie działała sprawnie jak najdłużej!

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułKiedy należy wymienić akumulator w tirze?
Następny artykułNajlepsza drukarka do kodów i etykiet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj