Ocieplenie klimatu staje się coraz poważniejszym problemem, a powstrzymanie emisji gazu, który je powoduje jest celem nadrzędnym całego świata. W Polsce w chwili obecnej za 38% emisji dwutlenku węgla odpowiedzialny jest sektor budowlany (w tym 10 – 20% to produkcja materiałów budowlanych i ich transport). Według postanowień zawartych w Porozumieniu Paryskim w 2050 roku emisja ma być zerowa.

W jaki sposób ten cel osiągniemy?

Istniejące budynki będą poddane procesom optymalizacji i renowacji. Neutralne i inteligentne – takie mają być nowe budynki. Zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku (zdekarbonizowanych), zaprojektowane tak, by ich użytkowanie nie kosztowało zbyt wiele. Dziś oprócz konieczności ochrony środowiska, do poszukiwania i stosowania ekologicznych rozwiązań inwestorów skłaniaja wysokie koszty użytkowania obiektów. By budowa np. hali przemysłowej szybko się zwróciła, nie wystarczy zbudować szybko i tanio – trzeba zbudować ją tak, by nie rachunki za energię i ciepło nie drenowały kieszeni. Korzyści majątkowe to nie jedyny powód, by zdecydować się na nowoczesną halę. Kolejnym jest pozytywny wizerunek. Ekologiczność, najlepiej potwierdzona jakimś certyfikatem (np. BREEAM) jest dobrze postrzegana przez kontrahentów.

Hale przemysłowe o niskiej lub zerowej emisyjności

Inteligentne hale już istnieją – to obiekty:

  • położone blisko węzłów drogowych lub kluczowych tras,
  • o zadbanych i zagospodarowanych terenach zielonych,
  • wyposażone w systemy rozpoznawania tablic rejestracyjnych (dzięki krótszemu czasowi oczekiwania na otwarcie szlabanu, samochody ciężarowe emitują mniej dwutlenku węgla),
  • posiadające system ograniczający zużycie wody, system pozyskiwania zielonej energii, energooszczędne systemy klimatyzacji i wentylacji, oświetlenie strefowe LED,
  • z parkingiem dla rowerów, z ładowarkami dla samochodów elektrycznych,
  • mające wiele przeszkleń, okien i świetlików zapewniających dostęp do światła dziennego.
  • budowane są z gotowych prefabrykatów i modułów.

Decydując się na postawienie takiej hali, warto wybrać doświadczonego i sprawdzonego generalnego wykonawcę. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że najlepsze rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne będą analizowane i realizowane na każdym etapie – od projektu do procesu budowy i wykończenia. Rosnąca świadomość ekologiczna i rosnąca presja Unii Europejskiej, by realizować postanowienia służące ochronie klimatu sprawia, że ekologiczne hale przemysłowe „rosną jak grzyby po deszczu” – mało który obiekt w parkach logistycznych nie może się poszczycić rozwiązaniami „eko”.

Poprzedni artykułPrzenośniki taśmowe niezbędne w wielu branżach
Następny artykułDbanie o płyty indukcyjne – jak utrzymać czystość i wydajność naszego sprzętu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj