Nie da się wybudować domu bez energii elektrycznej. Na placu budowy (przynajmniej okresowo) pracują maszyny, choćby betoniarka. W jaki sposób dostarczyć energię na teren inwestycji? Czy warto skorzystać z agregatu lub pozyskać podłączenie z sąsiedniej posesji? Ile kosztuje prąd dostarczany na teren budowy domu jednorodzinnego?

Czy opłaca się dostarczać energię z agregatu?

Na terenie budowy domów jednorodzinnych niekiedy spotykamy agregaty prądotwórcze. Stanowią one rzeczywiście niezawodne rozwiązanie, które jednak nie jest doskonałe. Na czym polegają jego wady? Chodzi między innymi o logistykę, czyli konieczność dostarczenia samego sprzętu i regularnego uzupełniania zapasów paliwa. Ponadto, wykorzystanie agregatu prądotwórczego zwykłe okazuje się bardzo kosztowne. Nawet najdrobniejsze prace wykończeniowe z użyciem elektronarzędzi będą bowiem wymagały jego każdorazowego uruchamiania. W ostatecznym rozrachunku jest to wyjątkowo kosztowne rozwiązanie.

Czy energię konieczną do budowy można „pożyczyć” od sąsiada?

Przynajmniej teoretycznie, energię potrzebną do budowy domu można czerpać z sąsiedniej posesji. Jednak to rozwiązanie także nie jest najlepszym pomysłem. Choć istnieje techniczna możliwość, „pożyczanie” prądu od sąsiada jest po prostu nielegalne. Podłączenie się do sąsiedniej posesji oznacza ryzyko finansowe, ponieważ za takie postępowanie grożą wysokie kary.

Czym jest prąd budowlany?

Na teren inwestycji można za to doprowadzić prąd budowlany, poprzez tymczasowe przyłącze. Nie można korzystać z przyłącza dla gospodarstw domowych, ponieważ prąd budowlany jest sprzedawany według taryfy C, podobnie jak energia elektryczna dla firm. Zaletą prądu budowlanego jest wyższa moc umowna. Dzięki temu klient zyskuje pewność, że energii elektrycznej wystarczy dla wszystkich pracujących urządzeń na terenie inwestycji.

Odmienna taryfa oznacza niestety także wyższe koszty, z którymi trzeba się pogodzić. Po wybudowaniu i wykończeniu domu, do posesji doprowadza się już standardowe przyłącze przewidziane dla gospodarstw domowych, a opłaty naliczane są według taryfy G. Pod adresem: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ właściciele realizowanych inwestycji znajdę wskazówki, w jaki sposób znaleźć najtańszy prąd do swojego nowego domu.

Poprzedni artykułMechanika samochodowa
Następny artykułPowierzchnie biurowe i handlowe do wynajęcia – kiedy to się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj