W biznesie produkcyjnym już dawno zrozumiano, że poleganie wyłącznie na ludzkich mięśniach nie ma długotrwałych korzyści i nie sposób nie korzystać z dobrodziejstw rozwiniętej technologii takiej jak sterowanie numeryczne. Zdaje się jednak, że nie do końca rozumiemy, jak działają takie urządzenia jak frezarka CNC czy tokarka CNC! Mamy nadzieję, że po dzisiejszym artykule stanie się to bardzo proste!

O co chodzi z tym programowaniem?

Na samym początku warto zrozumieć zagadnienie takie jak sterowanie CNC. Łatwo domyślić się, że jest to zagadnienie tak skomplikowane, że aby zajmować się tym na co dzień, trzeba przejść specjalistyczne szkolenia mogące pozwolić na bezpieczną codzienną pracę. Przechodząc do meritum sprawy, większość maszyn działa w zamkniętym układzie współrzędnych na zasadzie zautomatyzowanej regulacji programowej. Dzięki temu każda maszyna działająca w tej technologii będzie precyzyjna do bólu w swoich działaniach, a także bezproblemowo będziemy w stanie skorygować wszelakie szczegóły pracy i zredukować ryzyko popełnienia błędów niemalże do zera!

Programowanie maszyn

Maszyny CNC, tworzone przez marki takie jak Fanuc są programowane w bardzo zbliżony sposób. Praktycznie każda z nich, do poprawnego działania potrzebuje tego, abyśmy wprowadzili do jej systemu polecenia w postaci najzwyklejszego kodu alfanumerycznego. Co ciekawe, jeszcze stosunkowo niedawno trzeba było to robić w postaci w pełni manualnej, to jest: musieliśmy wpisywać go w postaci każdej pojedynczej linijki kodu. Dziś na szczęście istnieją programy do wprowadzania gotowych komend! Wracając do kwestii kodu, to na jego podstawie określa ona poszczególne elementy fizyczne obrabianego elementu takie jak dokładny wymiar, pożądany kształt, gęstość czy chropowatość. To nie takie proste jak mogłoby się wydawać! Po wykonaniu naszej pracy maszyna przetwarza nasze komendy na impulsy elektryczne i może zacząć swoją część procesu produkcyjnego!

Podsumowanie

Efekty tego, jaką świetną robotę wykonują maszyny sterowane numerycznie, możemy dostrzec na co dzień. Zdziwilibyście się jak często macie do czynienia z owocami ich pracy! Dzięki nim możliwe jest to, że otrzymujemy produkty identyczne i o jednakowo wysokiej jakości! Gwarantujemy wam, jeżeli macie do czynienia z przemysłem produkcyjnym, to powinniście zapoznać się ze sterowaniem numerycznym!

Poprzedni artykułAnteny LTE – dowiedz się, zanim kupisz
Następny artykułImadła – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj