Port lotniczy Kraków-Balice to jedno z najważniejszych lotnisk w Polsce. Z uwagi na rosnącą ilość obsługiwanych pasażerów i coraz większą intensywność ruchu lotniczego port ten doczeka się rozbudowy. Prace mają zostać ukończone w 2036 r.

Terminal pasażerki i pas startowy – kluczowe inwestycje w Balicach

Realizacja „Planu Generalny Lotniska Kraków/Balice”, który uzyskał aprobatę resortu infrastruktury, rozpoczęła się w 2017 r. Rok 2036 ma przynieść zakończenie prac. Najważniejszymi inwestycjami na krakowskich lotnisku mają być modernizacja terminala pasażerskiego oraz budowa nowego pasa startowego. Plan zakłada, że po rozbudowie terminal pasażerski będzie w stanie obsłużyć nawet 88 tys. pasażerów. Jego powierzchnia wynosi obecnie 55 tys. m kw., a ma mieć 80 tys. m kw. W tym celu rozebrany zostanie dotychczasowy terminal cargo – w jego miejsce naturalnie powstanie nowy. Co się natomiast tyczy nowego pasa startowego, to ma on liczyć na długość 2800 m. Początkowo zastanawiano się nad przebudową funkcjonującego aktualnie pasa, ale z ekonomicznego punktu widzenia okazało się to nieopłacalne.

Przepustowość lotniska w Balicach coraz większa

Od samego początku lotnisko w Balicach utrzymywało niezwykle dynamiczny wzrost rozwoju. O ile w 2000 r. obsłużył przeszło 517 tys. pasażerów, o tyle w 2018 r. było ich już ok. 7 mln – uznano to za rekord. Tymczasem w 2019 r. liczba ta wzrosła do ponad 8,4 mln. Czy rok 2020 okaże się pod tym względem jeszcze lepszy? Nie da się ukryć, że pandemia pokrzyżowała plany. Niemniej ważną kwestią w kontekście rozbudowy jest zapewnienie pasażerom odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Podróżni mają do dyspozycji niejeden parking. Kraków Balice jest w tym obszarze obsługiwane m.in. przez firmę Interparking Polska Sp. z o.o. oferującą ok. 450 miejsc na podziemnym parkingu. Można je rezerwować online długoterminowo, co ma niemałe znaczenie np. dla osób planujących dłuższe wyjazdy. Możliwość dokonania rezerwacji przez internet daje gwarancję, że w określonym terminie miejsce będzie wolne, co jest bardzo dużym udogodnieniem.

http://interparkingbalice.pl/

Poprzedni artykułRegeneracja wałów napędowych – co warto wiedzieć?
Następny artykułCo robić z dzieckiem w Warszawie? 4 sprawdzone propozycje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj