Panuje powszechne przekonanie, że samochody produkcji francuskiej należą do grupy najbardziej awaryjnych pojazdów dostępnych na rynku motoryzacyjnym. Dotyczy to zarówno pojazdów nowych, jak i pochodzących z rynku wtórnego. Oczywiście występowanie awarii zależy w dużej mierze od danego modelu. Na jakie aspekty należy uważać podczas eksploatacji samochodu marki Citroen?
Najbardziej awaryjne elementy
Im bardziej skomplikowana budowa konkretnej części, tym większe ryzyko, że pewny jej element przestanie spełniać swoją funkcję. Do takich części należy tylna belka skrętna, która w Citroenach należy do najbardziej problematycznych dla kierowców.
Specjalista z Auto Centrum Golemo, zajmującego się sprzedażą samochodów nowych i używanych oraz ich serwisem, precyzuje: W związku z tym, że tylna belka skrętna cechuje się skomplikowaną budową i składa się m.in. z poprzecznicy, czopy, łożyska igiełkowego, sprężyny, czy wahaczy, stanowi część o dużej awaryjności. Mnogość elementów powoduje, że naprawy belki może podjąć się tylko mechanik o dużym doświadczeniu i szerokiej wiedzy.
Do kwestii problematycznych w samochodach Citroen można zaliczyć przednie zawieszenie. Trwałość tego elementu nie jest satysfakcjonująca, dlatego wymagane są częste renowacje lub wymiany zawieszenia. Lepiej zainwestować w części oryginalne, gdyż charakteryzują się dłuższą żywotnością w porównaniu do zamienników.
Posiadacze Citroenów powinni uważać na korozję. Dotyczyć ona może klasycznie karoserii, ale także okablowania. W związku z tym, istnieje ryzyko powiązanych z korozją awarii elektryki oraz klimatyzacji.
Ryzykowne elementy Citroenów
Częstą opinią o samochodach francuskich jest awaryjna elektryka. Zawodność systemu objawia się zazwyczaj nieprawidłowym działaniem centralnego zamka, kierunkowskazów, albo immobilizera. Awarie aut Citroen pojawiają się również w obrębie układu chłodniczego oraz silnika. Wycieki oleju, usterki przewodów hydraulicznych, rozdzielaczy ciśnienia oraz układu hydropneumatycznego zawieszenia nie należą do rzadkości.
Uzupełniając informacje dotyczące silnika warto dodać, że wersje benzynowe są mało awaryjne. Odwrotnie sytuacja prezentuje się w przypadku samochodów napędzanych silnikiem diesla, w których występują kosztowne awarie świec żarowych i turbosprężarek.
Bezpieczeństwo na drodze jest sprawą najwyższej wagi, dlatego posiadając samochód Citroen, trzeba pamiętać o regularnym monitorowaniu stanu klocków i tarcz hamulcowych. Elementy te stosunkowo szybko ulegają zużyciu. Niesprawne hamulce to potencjalne zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu, a także przyczyna zmniejszenia komfortu jazdy.