Przechowywanie wody pitnej. Jaki zbiornik na wodę wybrać?

Woda jest podstawowym zasobem, który umożliwia przetrwanie, dlatego prawidłowe jej magazynowanie jest bardzo ważne. Woda pitna jak każdy inny produkt spożywczy posiada termin przydatności i należy ją przechowywać tak, aby nie namnażały się bakterie. Właściwe gromadzenie wody zapewnią odpowiednie zbiorniki, które posiadają atesty oznaczające bezpieczeństwo i higienę. Podpowiadamy, czym powinny charakteryzować się takie zbiorniki.

Najlepsze zbiorniki do przechowywania wody pitnej

Wodę pitną powinniśmy przechowywać w zbiornikach wykonanych z materiałów dopuszczonych do kontaktu z cieczą przeznaczoną do spożycia. Przechowywać ją można w plastikowych zbiornikach nadających się do recyclingu, zbiornikach wykonanych ze szkła boro-krzemianowego, czy zbiornikach ze stali nierdzewnej. Najlepszym wyborem są jednak zbiorniki wykonane ze specjalnego polietylenu, który zabezpiecza wodę pitną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, np. promieniowania UV. Polietylenowe zbiorniki Kingspan występują w kilku wariantach, tj. zbiorniki o niskim profilu (pozwalają na umiejscowienie w pomieszczeniach o niższej wysokości), zbiorniki bateryjne (w baterię można połączyć kilka zbiorników, uzyskując większą objętość składu), wertykalne (przeznaczone do gromadzenia wody pitnej w pozycji pionowej) i horyzontalne (przeznaczone do gromadzenia wody w pozycji poziomej).

Na rynku dostępny jest szeroki wybór pojemników z tworzyw sztucznych. Różnią się one kolorem, kształtem oraz przeznaczeniem. Do wyboru mamy także zbiorniki naziemne i podziemne na wodę pitną wykonane w procesie formowania rotacyjnego. Dostępne są w różnych wielkościach – najczęściej od 200 l do nawet 9000 l. Są wyposażone we włazy, króćce i zawory, oraz mają odpowiednie odpowietrzenie. Proces produkcji takich zbiorników zapewnia szczelność i wytrzymałość a materiał, z którego wykonuje się zbiorniki, poddawany jest badaniom na bezpieczeństwo przechowywania cieczy spożywczych. Zbiorniki wykonane ze specjalnego polietylenu posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny, co zapewnia najwyższe standardy materiałowe. Ważne, aby zapamiętać o szczelnym zamknięciu zbiorników na wodę pitną, tak by nie stwarzać niebezpieczeństwa dostania się do środka żadnych zanieczyszczeń.

Zalety plastikowych zbiorników do przechowywania wody pitnej

Zbiorniki Kingspan z tworzyw sztucznych, np. polietylenu są bardzo lekkie, łatwe w transporcie i instalacji. Wykonane są z atestowanego materiału, co sprawia, że można w nich bez problemu przechowywać wodę do picia oraz potrzeb technicznych. Zaletą polietylenu jest fakt, że nie wydziela on żadnych niebezpiecznych substancji oraz zabezpiecza wodę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – dowiadujemy się w rozmowie z ekspertem z firmy MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, która oferuje wysokiej klasy bezpieczne zbiorniki, przydatne w zakładach produkcyjnych, gospodarstwach rolnych i domowych.

Zbiorniki te posiadają króćce przyłączeniowe wykonane ze stali nierdzewnej, co gwarantuje dużą wytrzymałość i trwałość. Są odporne na temperatury z przedziału -20 C do + 80 C. Nie ulegają także korozji i utlenianiu, co bardzo dobrze wpływa na ich szczelność. Ponadto można je poddać 100% recyklingowi. Oprócz wody w takich zbiornikach możemy przechowywać również inne płyny.

Poprzedni artykułSylwester w Trójmieście. Gdzie warto przenocować?
Następny artykułStanowisko do produkcji lodów – z jakich elementów się składa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj