Stal nierdzewna jest powszechnie wykorzystywana w bardzo wielu obszarach przemysłu. Produkuje się z niej wiele: od przedmiotów codziennego użytku, przez konstrukcje budowlane, maszyny spożywcze, aż po części pojazdów.. Stal można kupić w wielu postaciach: jedną z najczęściej spotykanych jest pręt okrągły. Gdzie on znajduje swoje zastosowanie, czym się charakteryzuje i co warto wiedzieć na temat dostawcy?
Zastosowanie prętów stalowych – co się z nich produkuje?
Pręt gorącowalcowany, okrągły ma dość unikatowe właściwości. Produkuje się z niego elementy urządzeń (zarówno dużych maszyn, jak i mniejszych mechanizmów), takie jak:
- wały,
- śruby,
- sprężyny,
- dławice,
- łożyska,
- zawory.
Pręt toczony jest wtedy docinany do niezbędnej długości i poddawany dalszej obróbce. W ten sposób nadaje mu się jego ostateczną postać.
Pręt nierdzewny w produkcji narzędzi
Kolejnym obszarem wykorzystania stali nierdzewnej w postaci pręta jest produkcja narzędzi. Przykładowo: narzędzi tnących, skrawających, pomiarowych czy chirurgicznych. Prętów okrągłych używa się w procesach produkcji takich przedmiotów dlatego, że wymagają one stosunkowo małego nakładu pracy a w niektórych aplikacjach pozostają jedynym możliwym materiałem wyjściawym.
Charakterystyka i podział okrągłych prętów stalowych
Każdy dostawca stali nierdzewnej dokonuje podstawowego podziału produktu. Z reguły ten podział następuje ze względu na:
- kształt pręta (kwadratowy, okrągły lub sześciokątny),
- metodę produkcji (stal gorącowalcowana lub zimnociągnione),
- gatunek stali.
Oprócz tego każdy dystrybutor stali nierdzewnych proponuje ustalony przez siebie wachlarz długości i grubości prętów. Będą to propozycje standardowe – choć bez wątpienia można się zwrócić do dostawcy z prośbą o wykonanie produktu na zamówienie.
Pręt gorącowalcowany – czyli jaki?
Cechami charakterystycznymi dla prętów gorącowalcowanych jest łatwość dalszej obróbki, niski koszt (ze względu na małe opory podczas obróbki), a także nieco słabsze właściwości estetyczne, niż w przypadku stali obrabianej na zimno.
Ze względu na taką specyfikację pręty stalowe produkowane w ten sposób służą głównie jako materiał przeznaczony do dalszej obróbki. Dlatego stal szlachetna w tej postaci trafia potem do fabryk i innych zakładów, gdzie jest poddawana procesom produkcyjnym mającym na celu zmienić jej kształt i właściwości.
Podsumowując: jeśli powierzchnia samej stali ma znaczenie drugorzędne i ma ona zostać poddana dalszej obróbce – najlepszym wyborem będzie właśnie stal w postaci prętów gorącowalcowanych.
Pręty zimnociągnione – czym się charakteryzują?
Zimna metoda obróbki stali wymaga większej siły nacisku (ze względu na duże opory), co przekłada się na wyższy koszt. Pręty otrzymane w ten sposób odznaczają się jednak ponadprzeciętną wytrzymałością oraz bardzo dobrymi właściwościami estetycznymi.
Ze względu jednak na zmianę właściwości, czyli większą wytrzymałość, taka stal jest dość trudna w obróbce. Dlatego najlepiej sprawdzi się jako gotowy element konstrukcyjny, który nie będzie dalej przetwarzany (lub będzie to minimalna obróbka).
Co powinien oferować dostawca stali nierdzewnych?
Dystrybutor stali kwasoodpornych, nierdzewnych i innych powinien przede wszystkim mieć świadomość rynku. Co to znaczy? To, że powinien oferować możliwie największy wybór produktów stali pod różnymi postaciami. Nie mogą być to jedynie pręty nierdzewne, ale także rury nierdzewne, blachy i wiele innych.
Tak szeroka oferta świadczy przede wszystkim o tym, że dany dystrybutor stali nierdzewnych działa na dużą skalę. Jeśli tak jest, to oznacza również, że dysponuje zasobami i możliwościami, pozwalającymi na uzyskanie jak najlepszych warunków biznesowych i parametrów jakości produktu.
Sprawdzony dostawca stali – po czym go rozpoznać?
Duże możliwości wyboru (blachy, pręty, rury spawane itd.) to jednak nie jedyne, po czym można rozpoznać rzetelnego dystrybutora stali nierdzewnej. Kolejną taką cechą jest mocno indywidualne podejście do klienta mtl.com.pl.
Szczególnie dotyczy to niuansów związanych z zamówieniem. Doświadczony dostawca przede wszystkim ma świadomość, że na jakimś etapie każdy posiada indywidualne potrzeby. To one ostatecznie decydują o powodzeniu współpracy. Profesjonalny dystrybutor będzie znał te potrzeby i będzie na nie odpowiadał jeszcze zanim kupiec zdąży poruszyć temat wprost.
Stal nierdzewna z dostawą – gdzie szukać sprawdzonego producenta?
Rzetelny dostawca stali dzisiaj nie jest aż tak rzadko spotykany. Firmy, które utrzymują się na rynku, są już bowiem na tyle rozwinięte, że ich marka stanowi wręcz synonim jakości. W związku z tym najlepszym miejscem, gdzie można szukać dostawcy, jest oczywiście Internet.
Przeszukiwanie sieci w celu znalezienia stali nierdzewnej z dostawą ma też tę zaletę, że daje możliwość porównania dużej ilości ofert w krótkim czasie. Po zapoznaniu się z rynkiem kupiec ma zaś okazję, wiedzę i argumenty do negocjowania lepszych warunków z dostawcą. Warto jednak pamiętać, że niższa cena nie zawsze oznacza lepszy wybór.
Skład stali nierdzewnych – wybieraj uważnie
Ze względu na dość ścisłą konkurencję na rynku stali szlachetnej i nierdzewnej, zwłaszcza w okresach wzrostów cen na rynku pojawiają się gracze którzy starają się przebić przez “tłum” wykorzystując do tego cenę. Należy jednak pamiętać o tym, że ta niższa cena może, choć oczywiście nie musi być wyznacznikiem serwisu jaki dostawca ma do zaoferowania. Jeśli nieznany dostawca oferuje lepsze warunki niż doświadczeni uczestnicy rynku – powinno się to traktować jako ostrzeżenie.
Kto ma bowiem większe szanse na minimalizację kosztów pozyskania i dystrybucji stali? Duża firma, z wieloma zakładami produkcyjnymi, zatrudniająca specjalistów czy skład stali nierdzewnych, dopiero startujący na rynku i zbierający doświadczenie? Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź na mtl.com.pl