W 2020 r. liczba wynajmowanych magazynów w Polsce wzrosła o 30% w porównaniu do 2019 r. W dużej mierze powierzchni magazynowej potrzebują firmy, które prężnie działają w e-commerce (są to przede wszystkim sklepy). Z drugiej jednak strony wzrasta także zapotrzebowanie na magazyny szyte na miarę (ang. build-to-suit; BTS), które są dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Czy warto zdecydować się na budowę magazynu BTS? Jakie są ich zalety?

Jeżeli nie BTS, to co – czy istnieje alternatywa?

Firmy, które potrzebują konkretnych warunków dla prowadzenia swojej działalności, mogą albo znaleźć już gotowy magazyn (który jednak rzadko spełnia wszystkie wymagania i nie zawsze jest w dobrym stanie technicznym), albo mogą zainwestować w obiekty magazynowe szyte na miarę. Jeżeli poważnie myślimy o swoim biznesie i mamy zamiar prowadzić go przez wiele kolejnych lat, to warto postawić na budynek, który nie tylko będzie spełniał nasze oczekiwania, ale także pomoże optymalizować koszty jego utrzymania.

Magazyny BTS mogą być wynajmowane firmie (wtedy jest ona zobowiązana do płacenia czynszu deweloperowi przez kilka lub kilkanaście lat) lub mogą zostać zbudowane i następnie sprzedane inwestorowi – możliwość stworzenia magazynu BTS na własność lub na wyłączność (ang. build to own, BTO). Nowe magazyny szyte na miarę, w przeciwieństwie do istniejących już magazynów, nie wymagają remontu, ani dodatkowych zmian, które byłyby konieczne dla efektywnego funkcjonowania naszego biznesu.

Build-to-suit jest wygodną propozycją dla zakładów produkcyjnych, które nie chcą angażować kapitału obrotowego we własny budynek – dla nich korzystniejsza jest opcja wynajmu obiektu, która umożliwia szybkie i tanie wyjście z rynku.

Magazyny szyte na miarę – lokalizacja dopasowana do Twoich potrzeb

Magazyny build-to-suit mogą powstawać nie tylko w standardowych lokalizacjach. Jeżeli zależy nam na konkretnym miejscu (i nie jesteśmy właścicielami gruntu), to jest duża szansa, że deweloper wykupi działkę i powstanie na niej potrzebny nam budynek – w tym przypadku wiele zależy od portfela gruntów dewelopera i preferowanych przez niego lokalizacji. Umiejscowienie magazynu ma bardzo często kluczowe znaczenie dla celów strategicznych przedsiębiorstwa. W okolicach dużych miast (lub ważnych węzłów komunikacyjnych) powstają centra logistyczne oferujące wynajem obiektów magazynowych. W ostatnim czasie firma 7R zainwestowała w centrum BTS Kraków (nazywane też 7R Park Kraków), które oferuje nowoczesną infrastrukturę magazynowo – produkcyjną w przemysłowej części miasta.

Nowoczesne, ergonomiczne i ekologiczne

Zbudowanie magazynu BTS warto powierzyć specjalistom, którzy mają doświadczenie w tym zakresie i oferują nowoczesne rozwiązania, które poprawią funkcjonowanie i wydajność naszego biznesu. Firma 7R działa na rynku już od 13 lat i zajmuje się kompleksową obsługą powierzchni magazynowych. Magazyny build-to-suit wybudowane przez nią umożliwiają:

  • spełnienie indywidualnych potrzeb klienta (m.in. magazyny standardowe, automatyczne, chłodzone lub przeznaczone do produkcji lekkiej),
  • ograniczenie kosztów eksploatacji (oszczędność energii i wody), dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom proptech,
  • zgodność z kryteriami standardów ESG.

Indywidualnie dostosowana dla danej firmy infrastruktura logistyczna i technologiczna to największe (poza dogodną lokalizacją) zalety magazynów BTS. Dużym atutem tworzenia magazynów szytych na miarę jest możliwość dokładnego zaplanowania jego powierzchni – w projekcie można uwzględnić miejsce na biura, zaplecze i specjalistyczną przestrzeń techniczną. Można dowolnie komponować moduły powierzchni magazynowej – z pewnością pomogą nam w tym eksperci od projektowania obiektów BTS z firmy 7R.

Poprzedni artykułKiedy warto rozważyć zakup grubościówki do drewna? Podpowiadamy!
Następny artykułMerchandising w sklepie internetowym – jak go dobrze poprowadzić?