Słysząc słowa „papier makulaturowy”, nierzadko wyobrażamy sobie nieatrakcyjnie wyglądające kartony lub szorstki, szaro zabarwiony papier toaletowy. Korzystanie ze zdobyczy nowoczesnej technologii pozwala jednak na uzyskanie drogą recyklingu papieru wysokiej jakości i o różnorodnym przeznaczeniu. Sprawdź, gdzie znajduje zastosowanie produkowany przez nas papier makulaturowy.
Co osiągamy, wykorzystując makulaturę?
Dzięki rosnącej świadomości społecznej odnośnie zagrożenia środowiska naturalnego coraz więcej osób i instytucji wdraża recykling odpadów. Jest to o tyle ważne, że surowce naturalne, z których korzystamy, nie są odnawialne – co więcej, już wkrótce będą na wyczerpaniu.
Wśród materiałów, których powtórne wykorzystanie jest szczególnie istotne, znajduje się papier. Stosowanie makulatury nie tylko niweluje konieczność pozyskiwania drewna poprzez ścinanie drzew. Oprócz tego pozwala nawet na trzykrotne zmniejszenie zużycia wody i energii, niż ma to miejsce w przypadku produkcji papieru z wykorzystaniem ścieru drzewnego. Produkcja makulatury przyczynia się również do obniżenia emisji szkodliwych substancji – takich jak gazy czy ścieki przemysłowe. Co więcej, papier może być poddawany wtórnemu przetworzeniu nawet do pięciu razy, co przekłada się na jeszcze większe oszczędności i jeszcze skuteczniejszą ochronę lasów.
Co można zrobić z papieru makulaturowego?
Makulatura wykorzystywana jest na wiele sposobów – począwszy od produkcji zeszytów i książek, poprzez ekologiczne opakowania produktów, aż do tworzenia ubrań czy nawet mebli.
Produkowany przez nas papier makulaturowy Schrenz nadaje się do licznych zróżnicowanych zastosowań. Najczęściej jednak wykorzystywany jest w charakterze wypełnienia papierowych kątowników i tulei, a także jako papier pakowy lub pokryciowy – ten ostatni podczas produkcji tektury falistej o niskiej jakości. – tłumaczy przedstawiciel firmy Topsa.
Wykorzystanie papieru pakowego polega głównie na zabezpieczaniu różnego rodzaju towarów oraz wypełniania kartonowych opakowań. Wśród jego licznych zalet wymienić można odporność na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie miękkość i giętkość pozwalającą na wykorzystywanie go do zabezpieczania elementów kruchych, jak np. wyroby szklane.