Robotyzacja pracy w różnego rodzaju branżach staje się coraz powszechniejsza. Jest to związane z licznymi jej zaletami zauważanych nie tylko przez duże przedsiębiorstwa, lecz także średnie i małe firmy. W takich miejscach niestety znalezienie przestrzeni, w której mógłby stanąć robot przemysłowy, jest często niemożliwe. Warto wtedy wybrać cobota. Czym są i jakie plusy mają roboty współpracujące?

Czym są roboty współpracujące?

Coboty, których nazwa pochodzi od słów collaborative robot, oznaczających robota współpracującego, to maszyna mogąca wykonywać określone czynności razem z człowiekiem. W przeciwieństwie do klasycznych sprzętów przemysłowych opisywane urządzenia nie wymagają zakupu i montażu klatek ochronnych oraz innych zabezpieczeń, które mogłyby zajmować dodatkowe miejsce. Działają one na podobnych zasadach, jak roboty przemysłowe, jednak maszyny te wykonując zaprogramowaną sekwencję ruchów, monitorują siły i momenty a także zatrzymują się, gdy dojdzie do kolizji.

Warto też zaznaczyć, że coboty to maszyny elastyczne. Jeśli zajdzie potrzeba zmiany wykonywanych przez nie zadań, wystarczy wymiana odpowiedniej ich części. Są one także często lżejsze niż klasyczne roboty, co zwiększa ich mobilność. Trzeba jednak przy tym zauważyć, że zazwyczaj nie mają one tak dużego udźwigu, jak modele przemysłowe, ponieważ ich maksymalne obciążenie często może wynosić około 18 kilogramów. Jest to jednak w wielu przypadkach wystarczające. Wszystkie zadania coboty wykonują nieprzerwanie i z bardzo dużą precyzją, dlatego są wykorzystywane w wielu branżach.

Jakie funkcje mogą pełnić coboty?

Zastosowanie robotów współpracujących jest szerokie. Mogą one wykonywać podstawowe czynności takie jak rozpakowywanie czy pakowanie produktów. Bardzo często są one również odpowiedzialne za układanie różnego rodzaju rzeczy na paletach. Jest to związane z faktem, iż bardzo często towary są ciężkie, przez co ich przenoszenie wymaga siły fizycznej i powoduje zmęczenie. Robot się nie męczy i może te zadania wykonywać bez przerwy, dlatego coraz częściej zastępuje on w tego rodzaju czynnościach człowieka.

Coboty mogą także zajmować się kontrolą jakości oraz obsługą maszyn. Warto również pamiętać o tym, że mogą być one zaprogramowane tak, aby wykonywały inny proces produkcyjny, np. nakładanie kleju na plastik czy podawanie określonych części, z których człowiek ma stworzyć gotowy produkt. W związku z tym roboty współpracujące mogą zostać dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Do ramienia można bowiem zamontować określoną końcówkę, która pozwala na lakierowanie, chwytanie, spawanie czy dozowanie, co pozwala na dostosowanie cobota do danego procesu.

Jakie zalety ma wykorzystanie robotów współpracujących?

Główną zaletą robotów współpracujących jest to, że nie wymagają one zajmujących cenne miejsce zabezpieczeń i mogą pracować tuż obok człowieka. Dzięki temu roboty współpracujące znajdują zastosowanie zarówno na dużych halach produkcyjnych, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach, gdzie prawdopodobnie nie zmieściłyby się większe maszyny przemysłowe. Tak jak zostało już wspomniane, ze względu na mniejsze rozmiary, łatwiej je również przenieść.

Zaletą, która sprawia, że wiele przedsiębiorstw decyduje się na robotyzację produkcji, jest również fakt, że tego rodzaju maszyny często zwiększają wydajność pracy. Coboty mogą wykonywać określone zadania nieprzerwanie przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Dobrze radzą sobie one również z wykonywaniem monotonnych zadań. Ponadto sprzęt ten jest precyzyjny, co zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów. Dzięki temu również nie marnuje się wykorzystywanych podczas produkcji surowców.

Coboty to też maszyny mogące wykonywać nie tylko pracę trudną czy męczącą dla ludzi, lecz także niebezpieczną. Stanowią one również dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, którym brakuje pracowników. Ważną zaletą opisywanych robotów współpracujących jest także to, że dzięki nim można połączyć precyzję oraz siłę maszyny z kreatywnością i wiedzą człowieka. Warto także zaznaczyć, że inwestycja w coboty zazwyczaj okazuje się opłacalna, a pieniądze wydane na jego zakup, zwracają się w krótkim czasie.

W jakich branżach wykorzystuje się roboty współpracujące?

Dzięki temu, że roboty współpracujące mogą wykonywać tak wiele różnych zadań, wykorzystywane są w licznych branżach. Zastosowanie znajdują m.in. w przemyśle elektronicznym oraz związanym z obróbką metali, gdzie niezwykle ważna jest dokładność. Biorą również udział w produkcji komponentów motoryzacyjnych i odgrywają istotną rolę w wielu zakładach działających w branży farmaceutycznej, w której szczególnie istotną kwestię stanowi sterylność wykorzystywanych maszyn. Coboty mogą także okazać się przydatne w firmach z branży spożywczej.

Warto przy tym pamiętać, że robotyka cały czas się rozwija i znajduje zastosowanie w nowych branżach, dlatego nawet firmy, które nie działają w wymienionych gałęziach przemysłu, mogą przemyśleć zakup cobota. Maszyna nie musi być umieszczona na hali produkcyjnej – robot przygotowujący posiłki w restauracji czy pomagający w codziennych czynnościach już niedługo może stać się czymś zupełnie normalnym i docenianym przez wiele osób.

Gdzie najlepiej kupić robota współpracującego?

Decydując się na zakup robota współpracującego, warto postawić na maszynę pochodzącą od sprawdzonego dostawcy. Firmy takie jak Sparkrobots budują stacje z robotami stworzone z komponentów od znanych i polecanych marek, wśród których są:

  • Universal Robots,
  • Kuka,
  • Yaskawa,
  • Fanuc.

Stawiając na produkt stworzony przez fachowców, można mieć pewność, że będzie on bezawaryjnie służyć danemu przedsiębiorstwu przez długi czas. Co więcej, szukając odpowiedniego cobota, warto również zwrócić uwagę na jego oprogramowanie, które powinno pozwalać na bezproblemową obsługę maszyny. W przypadku korzystania z usług wcześniej wspomnianej firmy Sparkrobots możliwy jest zakup systemu stworzonego przez doświadczonych inżynierów.

Kupując coboty, dobrze również pamiętać o tym, że maszyna powinna być dostosowana do pracy, jaką ma wykonywać. Podczas szukania odpowiedniego sprzętu o pomoc warto poprosić doświadczonego specjalistę, który może szybko znaleźć wydajną i funkcjonalną maszynę, dostosowaną do określonych warunków pracy oraz czekających na nią zadań.

FAQ:

1. Czym różnią się roboty współpracujące od klasycznych modeli przemysłowych?

Coboty przede wszystkim potrzebują znacznie mniej miejsca, ponieważ nie wymagają stosowania klatki ochronnej ani dodatkowych zabezpieczeń.

2. Czy warto zdecydować się na zakup cobota?

Zaawansowane technologicznie roboty współpracujące pozwalają na wydajniejszą pracę, którą dodatkowo wykonują z dużą precyzją, dlatego ich zakup zazwyczaj jest opłacalny.

3. Jakie zadania mogą wykonywać roboty współpracujące?

Coboty mogą być wykorzystywane do wielu zadań, takich jak pakowanie oraz rozpakowywanie, a także przenoszenie określonych produktów. Zastępują one również ludzi podczas paletyzacji.

Poprzedni artykułJakie auta dostawcze można wynająć?
Następny artykułZebra Technologies przedstawia swój pierwszy komputer mobilny z obsługą Wi-Fi 6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj