Wyjazd w góry jest jedną z najpopularniejszych aktywności urlopowych. Mamy to szczęście, że terenów górskich w Polsce jest naprawdę pod dostatkiem, dlatego też nieważne, w jakim miejscu mieszkamy, zawsze łatwo będzie nam znaleźć góry niedaleko od domu. To rozrywka nie tylko do miłośników pieszych wędrówek górskimi szlakami, ale także tych z was, którzy szukają odpoczynku od zgiełku dużego miasta i potrzebują chwili relaksu na łonie natury. Aby skorzystać z wszystkich atrakcji, jakie daje wyjazd w góry, przygotujcie szczegółowy plan wycieczki oraz jej kosztorys.

Wyjazd na jeden czy kilka dni?

Pierwszym pytaniem, na jakie musicie sobie odpowiedzieć, jest – czy wybieracie się na krótki wypad, czy też planujecie spędzić w górach co najmniej kilka dni. W pierwszym przypadku stworzenie budżetu wycieczki będzie bardzo proste – należy wyliczyć jedynie koszt paliwa, wyżywienia na miejscu i ewentualnie biletów wstępu do parku narodowego, jeśli będziecie korzystać z tego rodzaju atrakcji.

Jeśli natomiast wybieracie się na nieco dłuższy urlop, wówczas warto zabrać się za jego planowanie wcześniej. Oprócz kosztów dojazdu, wyżywienia czy biletów, musicie uwzględnić także ceny noclegów. Te różnią się od siebie znacząco. Ma na to wpływ zarówno region, do którego się wybieracie, jak i standard ośrodka. Najtańszym rozwiązaniem będą hostele lub prywatne pensjonaty. Nieco więcej musicie przeznaczyć na zarezerwowanie pokoju hotelowego czy też apartamentu. Jeśli nie dysponujecie wystarczającymi środkami finansowymi, wyjazd możecie sfinansować z pomocą kredytów pozabankowych.

Wyposażenie

Zakładając, że wyjazd ma charakter wędrówki po górach, musicie zadbać także o właściwe wyposażenie. Odpada wyjście na szlak w sandałach, szortach czy stroju kąpielowym, nawet jeśli temperatura do tego zachęca. Podstawowym problemem w górach jest bowiem zmienna aura, która naprawdę potrafi zaskoczyć. Mowa przede wszystkim o wyższych partiach gór, gdzie może zalegać śnieg.

Warto więc przed wyjazdem zweryfikować zawartość swojej szafy i uzupełnić brakujące ubrania. Powinniście zaopatrzyć się w wygodne buty trekkingowe, kurkę przeciwdeszczową, ciepłą bluzę i spodnie, a także w czapkę i rękawiczki. Przyda się z pewnością także pojemny plecak. Najlepszym sposobem na kompleksowe zakupy będzie odwiedzenie sklepu sportowego, w którym znajdziecie wszystko, co jest potrzebne. W zakupach pomocne będą kredyty pozabankowe.

Profesjonalna opieka

Jeśli dopiero rozpoczynacie przygodę z górami, nie warto ryzykować samotnych wypraw po niebezpiecznych szlakach. W takim wypadku z pomocą kredytów pozabankowych możecie wyasygnować dodatkowe środki, które przeznaczycie na skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego przewodnika. Dzięki niemu poznacie zasady bezpiecznego chodzenia po górach oraz odpowiedzialnego zachowania.

Przewodnik pomoże również w dokładnym zaplanowaniu trasy, odradzając miejsca niepolecane osobom początkującym. To usługa bardzo powszechna w miejscowościach górskich, dlatego warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji terminu, gdyż w sezonie przewodnicy są wręcz rozchwytywani przez turystów.

Poprzedni artykułDo czego wykorzystywany jest papier makulaturowy?
Następny artykułCzym się różni storydur od styropianu grafitowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj