Doniczki produkcyjne produkowane są masowo i wykonane są z tworzywa sztucznego – plastiku. Głównie wykorzystywane są w szkółkarstwie i ogrodnictwie, ale także sprawdzają się w gospodarstwie domowym do uprawy roślin. Mają zdecydowanie słabszą jakość niż doniczki dekoracyjne produkowane w mniejszych ilościach.
Jedną z zalet doniczek produkcyjnych jest ich cena, która jest zdecydowanie niższa niż cena typowych kolorowych doniczek dekoracyjnych. Im więcej doniczek potrzebnych tym oczywiście ich cena może być niższa, ponieważ produkowane są na masową skalę, stąd tańsze są koszty produkcyjne. Ze względu na to, że są wykonane z plastiku, można je wykorzystywać wielokrotnie, oraz łatwiej je wyczyścić. Niewątpliwe wadą jest to, że każda z nich jest taka sama, a różnią się tylko kolorem oraz rozmiarem. Zazwyczaj występują w kolorze czarnym, lub brązowym.
Tanie doniczki produkcyjne sprawdzają się w przypadku uprawy większych plantacji rośli, drzew, oraz krzewów, gdyż nie ma w tedy znaczenia wygląd doniczki. Są wykorzystywane głównie do przechowywania roślin na czas ich wzrostu. Nadają się doskonale do rozsadów roślin, czy ukorzeniania sadzonek. Na dnie każdej doniczki znajdują się otwory, który umożliwiają odprowadzanie wody, która gromadzi się podczas podlewania roślin. Doniczki produkcyjne zazwyczaj są cienki i są słabszej jakości, przez co są bardziej elastyczne, dzięki czemu z łatwością można wyciągnąć młode rośliny wraz z korzeniami bez uszkodzenia ich.
Cennik doniczek produkcyjnych: na jakiej podstawie jest ustalany?
Zerkając w cennik doniczek produkcyjnych od producenta można wywnioskować, iż cena doniczki produkcyjnej zależna jest w głównej mierze od jej wielkości, oraz kształtu. Dno i góra doniczki uformowana jest zazwyczaj według kształtów geometrycznych: koła, kwadraty, prostokąty, a ich ścianki rozszerzają się ku górze. Mogą być doniczki wysokie oraz niskie, gdzie wysokie przeznaczone są przeważnie dla roślin o głębszym systemie korzeniowym.
Zastosowanie danego modelu doniczki produkcyjne uzależnione jest w głównej mierze od:
- wielkości sadzonek
- okresu produkcji – wzrostu roślin
Dla poszczególnych rodzajów i wielkości sadzonek dobiera się odpowiednią pojemność i kształt doniczki. Należy unikać sadzenia sadzonek w za dużych pojemnikach, ponieważ roślina może mieć problem z zakorzenieniem się. Jeśli doniczka będzie zbyt mała sadzonka może nie urosnąć w odpowiedni sposób. Dzięki temu, że doniczki wykonane są z plastiku uniemożliwione jest przywieranie korzeni rośliny do ścianek, przez co łatwiejsze jest przesadzanie roślin.
Aktualnie ze względu na rozwój technologii doniczki produkcyjne są już coraz lepszej jakości, a nie odbywa się to koszem ceny.