W przypadku betonu, by uzyskać jego gładką i równą powierzchnię niezbędne jest poddanie tego materiału szlifowaniu. Istnieje kilka efektywnych metod wyżej wymienionego zabiegu betonowych posadzek, które można podzielić na maszynowe i ręczne.
Technika diamentowa
Obecnie najpopularniejszą techniką szlifowania posadzek betonowych jest metoda diamentowa. Jej częste stosowanie wynika przede wszystkim z tego, że przy pomocy opisywanego sposobu można osiągnąć bardzo precyzyjne efekty, przy jednoczesnym usunięciu starych powłok. Metoda ta będzie doskonała w zastosowaniu zarówno przy powierzchniach poziomych (czyli sufitach, podłogach, posadzkach oraz stropach), jak i pionowych (czyli słupach, a także ścianach). W niektórych przypadkach możliwe jest również zastosowanie tej metody na złożonych elementach (różnego typu powierzchniach jeszcze przed ich złożeniem w jedną spójną całość). Metoda diamentowa wymaga zastosowania specjalnych maszyn, które dzięki zaawansowaniu technologicznemu doskonale sprawdzają się nawet w przypadku obróbki dość trudno dostępnych miejsc.
Domowe szlifowanie posadzek betonowych
Niezależnie od tego, czy posadzki betonowe mają być szlifowane metodami ręcznymi, czy też maszynowymi, przy odpowiednim sprzęcie i odrobinie wiedzy, każdy może samodzielnie podjąć się takiego zabiegu. Wystarczy tylko wyposażyć się w narzędzia zawarte na poniższej liście:
- szlifierki,
- tarcze,
- mechaniczne frezarki,
- ceramiczne pady,
- ręczne szlifierki kątowe,
- zdziery plastikowe.
Decydując się na samodzielne szlifowanie betonowych posadzek, należy nie tylko starannie dobrać urządzenie (mając na uwadze między innymi wielkość szlifowanych powierzchni), ale również przygotować się do tego zadania uzupełniając wiedzę i planując wykonanie prac krok po kroku.
Szlifowanie na sucho czy na mokro?
Szlifowanie posadzek betonowych można przeprowadzać na sucho bądź na mokro, przy czym ta ostatnia metoda jest znacznie bardziej wydajna niż pierwsza. Pomimo tego niezaprzeczalnego atutu należy mieć na uwadze również to, że opisywane prace, przy posadzkach, na mokro, wiąże się nie tylko z koniecznością włożenia większego wysiłku w uprzątnięcie miejsca pracy, ale również przy tym narzędzia zużywają się w zdecydowanie szybszym tempie. Niezależnie od wybranej metody szlifowania, wszystkie czynności powinny być prowadzone z dużą starannością, aż do momentu zdobycia zamierzonego efektu gładkiej i idealnie równiej posadzki betonowej. Dopiero po osiągnięciu celu można przejść do kolejnego etapu, czyli położenia nowej powłoki.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą ECO PARA z Poznania.