Zdjęcie: Adobe, 225844065, chika_milan
Zdjęcie: Adobe, 225844065, chika_milan

Korzystanie z urządzeń chłodniczych jest czymś oczywistym – w każdym domu znajduje się lodówka służąca do przechowywania żywności. Jej znaczenie trudno przecenić. Poza komfortem wygodnego magazynowania, przynosi także korzyści ekonomiczne i umożliwia gromadzenie zapasów. Ten cichy pomocnik zasługuje na chwilę troski, która jednocześnie poprawi warunki przechowywania potraw, a tym samym zapewni nam zdrowsze odżywianie.

Lodówkowy mikroklimat

Zazwyczaj o nim zapominamy. Podstawowym zadaniem lodówki jest zagwarantowanie temperatury optymalnej do przechowywania potraw. Przede wszystkim ma chłodzić. Spójrzmy na nią jednak z nieco innej perspektywy. Lodówka to duży pojemnik, do którego trafia surowe mięso, nabiał, napoje, warzywa i owoce. Pojemnik szczelnie zamknięty. Panująca wewnątrz niska temperatura ma zagwarantować jak najdłuższą świeżość produktów i ich przydatność do spożycia. Czy to jednak wystarcza?

Mikroklimat hermetycznie zamkniętego pojemnika rządzi się własnymi prawami. Pomimo niesprzyjającej temperatury nagromadzenie różnego rodzaju produktów, o rozmaitym stopniu świeżości może sprzyjać rozwojowi specyficznej fauny bakteryjnej. O ile ten aspekt higieny może być trudny do zauważenia przez przeciętnego użytkownika, o tyle niczyjej uwadze nie umknie przenikalność zapachów. Ser o aromacie ryby? Ciasto pachnące nóżkami w galarecie? Zdecydowanie nic przyjemnego. To także konsekwencje zgrupowania na małej, zamkniętej powierzchni produktów o różnym charakterze i odmiennych, często niezwykle intensywnych zapachach. Oczyszczanie powietrza i dbałość o filtr lodówkowy to coś, o co zdecydowanie warto zadbać.

Z myślą o codziennym komforcie

Urządzenia chłodzące wyposażone w dozowniki wody lub kostkarki do lodu, jeszcze niedawno postrzegane jako przejawy luskusu, powoli stają się standardem. Możliwość skorzystania z chłodnej wody, niezależnie od pory roku, o dowolnej porze dnia czy nocy jest niezwykle kusząca. A co, jeśli do tych jakże przyjemnych cech użytkowych dodamy także dbałość o smak i zdrowie? Filtry do lodówek przeznaczone do poprawy jakości wody niemal całkowicie usuwają zabrudzenia mechaniczne, bakterie i grzyby oraz obecne dodatki chemiczne. Nie bez znaczenia jest zdolność zmiękczania dostarczanej wody – woda twarda, poprzez nawarstwianie osadów, bardzo niekorzystnie wpływa na żywotność urządzeń używających jej do działania.

Czy stosowanie filtrów lodówkowych ma jakieś wady? Jedyną jest konieczność pamiętania o okresowej kontroli i regularnej wymianie. Koszt samych filtrów nie jest wysoki, a w zestawieniu z osiągniętymi korzyściami staje się opłacalny. Uzyskujemy nie tylko poprawę estetyki i komfortu korzystania z urządzeń chłodniczych, ale przede wszystkim zwiększamy poziom higieny i bezpieczeństwa. To wyjątkowo prosty sposób na podniesienie jakości życia.

Poprzedni artykułJak wybrać najlepszy kredyt na samochód?
Następny artykułMini garderoba o wielkich możliwościach. Jak zaaranżować ją w sypialni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj