Przenośniki taśmowe to urządzenia o prostej budowie, które przyspieszają pracę, ale też pozwalają ograniczyć koszty. Dzięki nim można w pełni zautomatyzować stanowisko produkcyjne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać liczne zalety użytkowania.

Przenośniki taśmowe – co warto na ich temat wiedzieć?

W każdej branży poszukuje się rozwiązań, które maksymalnie pozwalają zwiększyć wydajność pracy, a przy tym wpływają na bezpieczeństwo. Niewątpliwie bardzo dobrze sprawdzą się przenośniki taśmowe, które wpisują się w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Warto zwrócić uwagę na ich prostą budowę. Głównym elementem konstrukcyjnym są równomiernie rozłożone wsporniki. Połączone są one pasmem taśmy. Do tego ich ważną częścią jest napęd. Może być on realizowany zarówno przez elektrobębny, jak i motoreduktory.

Oczywiście napęd z silnika na rolki może być przenoszony przekładniami mechanicznymi, a więc odbywa się to przez koła zębate, następnie pasek klinowy czy też łańcuch. Takie segmenty mogą powtarzać się w zależności od potrzeb inwestorów. Można tworzyć zarówno krótkie linie transportowe, jak i te bardzo długie, które sięgają kilku kilometrów. W fabrykach, centrach komunikacyjnych, a także magazynach stosuje się krótsze przenośniki taśmowe, natomiast np. w górnictwie przenośniki taśmowe są naprawdę długie i pozwalają na szybki transport urobku. Dostępne są też przenośniki pochyłe, poziomie czy spiralne. Takie modele oferuje firma Primacon. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że nie są one podatne na uszkodzenia mechaniczne czy też szybkie zużycie podzespołów. 

Dlaczego warto zdecydować się na przenośniki taśmowe?

Przenośniki taśmowe rzeczywiście zwiększają efektywność pracy. Co ważne, mogą nie tylko transportować półprodukty, ale też surowce, w tym materiały sypkie o różnej gramaturze. Transport odbywa się bez wsparcia operatorów. Może być więc realizowany bez przerwy, a do tego wszystkiego zużycie energii jest naprawdę niskie. Taśmy mogą być wykonane z różnych materiałów, choćby tworzywa sztucznego, ale też metalu. Dzięki temu na taśmie może odbywać się nawet transport materiałów, które są aktywne chemicznie. Wykorzystuje się je na szeroką skalę. Zasadniczo sprawdzają się w każdej branży produkcyjnej. Dzięki nim można w pełni zautomatyzować linię produkcyjną.     

Poprzedni artykułZsypy budowlane: Kluczowe elementy efektywnego zarządzania odpadami
Następny artykułEko hale przemysłowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj